Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
18/05/2020 - 12:50

Jakub Bulzak szefem zespołu programowego Nowosądeckiej Jesieni Teatralnej

Jakub Bulzak, nauczyciel historii młodego pokolenia, współredagujący kwartalnik „sądeczanin Historia” wydawany przez Fundację Sądecką, amatorsko animator kultury, angażujący się w wiele projektów pokieruje zespołem programowym nowego wydarzenia kulturalnego w mieście – Nowosądeckiej Jesieni Teatralnej, która ma odbyć się jesienią w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu.

Przygotowania do przeprowadzenia tej imprezy ruszyły, ale nie wiadomo jeszcze, jaka będzie sytuacja związana z pandemią kororonawirusa w kraju.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku po raz ostatni w murach Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu odbył się Jesienny Festiwal Teatralny, jedna ze sztandarowych imprez kulturalnych Nowego Sącza.

Po 23 latach Stowarzyszenie Animatorów Kultury, które jest jego organizatorem, w lutym br. postanowiło, że 24. edycja imprezy odbędzie się od 25 września do 4 października 2020 roku, ale już w Starym Sączu.

W Miejskim Ośrodku Kultury w tym roku ma odbyć się nowa impreza teatralna. Tak postanowiły władze miasta. Nowy festiwal ma mieć nazwę Nowosądecka Jesień Teatralna.

- Mimo trwającego od ponad dwóch miesięcy zawieszenia działalności instytucji kultury i zespołów artystycznych, podejmujemy, na ile to tylko obecnie możliwe, działania mające na celu przygotowanie bogatej oferty wydarzeń w miesiącach powakacyjnych, kiedy mamy nadzieję, znów mieszkańcy Nowego Sącza będą mogli uczestniczyć w koncertach, widowiskach i spektaklach - poinformował Marcin Poręba, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. - Jedną z najważniejszych propozycji będzie, zaplanowana na październik, Nowosądecka Jesień Teatralna.

Czy ta impreza się odbędzie? Będzie to zależało od sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią koronawirusa.

Szefem programowym Nowosądeckie Jesieni Teatralnej został Jakub Bulzak, młody sądecki historyk, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Długosza w Nowym Sączu, animator kultury, angażujący się w wiele kulturalnych i artystycznych projektów. Dlaczego zdecydował się wziąć na swoje barki to zadanie?

- Jeśli tylko można zrealizować coś ciekawego w kulturze, to się nigdy od tego nie uchylam – mówi sądecki historyk. – Chyba jestem w Nowym Sączu znany z tego, że angażuję się w różne ciekawe projekty, które mają na celu rozruszanie przestrzeni naszego miasta, tej społecznej i kulturalnej. Z tego samego powodu zdecydowałem się przyjąć propozycję szefowania zespołowi programowemu Nowosądeckiej Jesieni Teatralnej.

Jak nam powiedział Jakub Bulzak jest odpowiedzialny za przygotowanie oferty programowej. Na jego barkach spocznie także prowadzenie rozmów z teatrami. Nowosądecka Jesień Teatralna zaplanowana została na październik tego roku.

- W obecnej sytuacji jest nam trudno udzielać więcej informacji – mówi Bulzak. – Przygotowania związane z organizacją Nowosądeckiej Jesieni Teatralnej trwają, ale prowadzone przygotowania mają to jedno ale…Na razie nie wiemy, jaka będzie sytuacja w najbliższych miesiącach. Nie mamy pewności, czy w październiku sytuacja epidemiologiczna związana z koronawirusem pozwoli, by festiwal się odbył. Dlatego też trudno mówić jeszcze o szczegółach, zwłaszcza nie zdradzając pomysłów programowych. Można rozmawiać konkretnie, jeśli coś będzie ustalone na sto procent czyli kiedy program będzie dopięty, kiedy będą podpisane umowy z wykonawcami.

Jakub Bulzak nie ukrywa, że na to, jak ma wyglądać Nowosądecka Jesień Teatralna ma sporo, ciekawych pomysłów. Na razie nie chce jednak zdradzać szczegółów tego przedsięwzięcia.

- Lubię mówić o rzeczach, które są pewne – dodaje nasz rozmówca. –Zapewniam, że mam pomysł na możliwie szeroką ofertę tzn. taką, aby każdy mógł dla siebie coś znaleźć, żeby możliwie szeroko prezentować gatunki i formy teatralne, od spektakli dużych po formy małe, od wieloobsadowych po monodramy, od klasyki teatralnej po produkcje teatru współczesnego

Jakub Bulzak jest nauczycielem historii w I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu ale także animatorem kultury, współpracownikiem wielu instytucji kultury, m.in. Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Sądeckiej Biblioteki Publicznej, Uniwersytetu III Wieku, reżyser spektakli operowych, realizowanych we współpracy z Dębickim Towarzystwem Muzyczno-Śpiewaczym, jedynym niezawodowym teatrem operowym w Polsce.

Bulzak jest także scenarzystą, reżyserem, konferansjerem, tancerzem Regionalnego Zespołu LACHY, aktorem Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, a także członkiem Społecznego Komitetu Obchodów 200. Rocznicy Urodzin Stanisława Moniuszki. Organizatorem Nowosądeckiej Jesieni Teatralnej jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu.

[email protected], fot. arch. Sądeczanin.info.


 Dziękujemy za przesłanie błędu