Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
30/12/2019 - 23:00

Jakie święto kościelne przypada w Nowy Rok?

Choć wiele osób udaje się 1 stycznia na mszę, mało kto wie, jakie święto wypada w Nowy Rok.

1 stycznia każdego roku Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Jest to święto maryjne, podkreślające aspekt macierzyństwa Matki Boskiej, związany z jednym z najstarszych dogmatów Kościoła o Bożym Macierzyństwie. Kilkaset lat temu toczył się spór dotyczący tego, czy Maryja jako istota ludzka może być matką samego Boga. Kościół apelował i przeforsował ideę dwóch pierwiastków istniejących równolegle w Chrystusie – ludzkiego i boskiego.

Dawniej 1 stycznia obchodzono święto Obrzezania Pańskiego, później była to uroczystość Imienia Jezus (święto do dziś obchodzone w wielu Kościołach protestanckich). Obecnie w Kościele katolickim jest to święto maryjne, jednak pośrednio dotyczy Jezusa, ponieważ czci się Maryję jako Jego Matkę. Święto istnieje oficjalnie od 1931r. Do rangi uroczystości nakazanych podniesiono je w roku 1969.

Czytaj też: Jak można przyjąć spadek? O sprawach spadkowych i nie tylko

Ponieważ w Polsce dzień 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy, możemy celebrować tę uroczystość uczestnicząc w noworocznej mszy świętej. Ci, którzy z trudnych do przezwyciężenia przeszkód nie mogą iść do kościoła w niedzielę, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 § 1) nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

K.K., [email protected], fot. Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe