Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
22/02/2024 - 10:10

Jakie książki Sądeczanie czytają najchętniej? Zaskakujące statystyki tegorocznych ferii zimowych!

Ferie zimowe powoli dobiegają końca. Wielu z nas postanowiło wykorzystać ten czas na relaks przy ulubionej książce. Jak wpłynęło to na statystyki czytelnictwa w Nowym Sączu? Czy mijające ferie okazały się sprzyjającym czasem dla miłośników literatury? Sprawdź i przekonaj się, po jakie książki najchętniej sięgnęli Sądeczanie!

Ferie zimowe dla województwa małopolskiego rozpoczęły się 12 lutego. Wszyscy nareszcie mogli skorzystać z zasłużonego odpoczynku. Wielu zdecydowało się na zimowy wyjazd, inni wybierają domowe zacisze. Z kolei dla miłośników literatury to idealny moment na relaks przy ulubionych książkach! Ich rozmaitą ilość gwarantuje Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu. W jej pokaźnych zbiorach na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Według statystyk przeprowadzonych przez sądecką bibliotekę, okazuje się, że tegoroczne ferie zimowe są sprzyjające dla czytelników, którzy regularnie wypożyczają książki. Biblioteka naliczyła w tym czasie około 8 400 odwiedzin. Liczba ta obejmuje jednak tylko wypożyczenia zewnętrzne. Oprócz nich możliwe są jeszcze wypożyczenia na miejscu, gdzie można skorzystać m.in. z gier planszowych dostępnych w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz w Filii os. Biegonice. 

Największy wzrost wizyt biblioteka odnotowała w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Dzieci mogą teraz odetchnąć od szkolnych obowiązków, więc mają więcej czasu na czytanie. Książka w ręku i zimowy wieczór to przepis na udane ferie dla najmłodszych i nie tylko!

Co zatem czytaliśmy najchętniej? W ostatnim czasie wypożyczane były przede wszystkim… lektury szkolne! Tytuły takie jak: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek lub Hobbit, czyli tam i z powrotem J. R. R. Tolkiena cieszyły się szczególnym zainteresowaniem. Wśród sądeckich czytelników popularna jest też autorka powieści kryminalnych i obyczajowych – Małgorzata Rogala.

Twórczość Edyty Świętek także zdobyła wysokie miejsce w rankingu najbardziej poczytnych książek tego miesiąca. W Nowym Sączu nie brakuje też miłośników kryminałów i thrillerów. Miejsce na podium otrzymał 11 tom sagi o Fjallbace Camilli Läckberg: Kukułcze jajo. Doskonała zagadka i zbrodnia w jednym!

Nie mogło też zabraknąć poleceń nowości wydawniczych! Sądecka Biblioteka Publiczna poleca ostatni tom serii „Siedem sióstr” zatytułowany: Atlas. Historia Pa Salta. Całość jest jedną z najpopularniejszych serii obyczajowych na świecie – pokochały ją także sądeckie czytelniczki. Nie można też zapominać o ostatnim bestsellerze: Chłopki. Opowieść o naszych babkach Joanny Kuciel-Frydryszak. Historie wiejskich kobiet stały się absolutnym hitem, również wśród czytelników z Nowego Sącza.

Informacji udzieliła "Sądeczaninowi" Milena Ciurka, zastępca kierownika Działu Informacyjno-Bibliograficznego Sądeckej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu.

(JP, fot: Maria Olszowska) © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu