Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
25/01/2017 - 12:30

Jak się kolęduje po sądecku? Zobacz foty

Tego, jakie bogactwo tradycyjnej kultury ludowej kryje się w naszym regionie dowiedli uczestnicy dorocznego Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych „Sądeckie Kolędowanie” w Mystkowie.

Organizowany po raz trzynasty przegląd służy nie tylko podtrzymaniu zwyczajów bożonarodzeniowych.  Ma też ogromne znaczenie edukacyjne - podkreślają organizatorzy.

W tym roku na scenie zaprezentowało się 25 grup. Byli to laureaci przeglądów przeprowadzonych w gminach Chełmiec, Grybów, Łącko, Łososina Dolna, Kamionka Wielka, Korzenna i Podegrodzie.

Jury pod przewodnictwem etnograf Magdaleny Kroh wytypowało pięć najlepszych zespołów dziecięcych i młodzieżowych na Ogólnopolski Konkurs "Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu oraz osiem grup dorosłych na Ogólnopolski Konkurs "Góralski Karnawał" w Bukowinie Tatrzańskiej.

W kategorii zespołów dziecięcych trzy równorzędne pierwsze miejsca i nagrody po 200 zł otrzymały grupy kolędnicze "Trzej Królowie" z SP w Rąbkowej, "Z gwiazdą" z SP w Królowej Górnej i "Pasterze" ze Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy. W kategorii grup młodzieżowych dwa równorzędne pierwsze miejsca i nagrody po 200 zł odebrały grupy kolędnicze "Z turoniem" z Podegrodzia i "Herody" ze Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy.

Wśród dorosłych pięć równorzędnych miejsc i nagrody po 250 zł zdobyły grupy kolędnicze "Z turoniem" z Zespołu Regionalnego "Mystkowanie" z Mystkowa, "Z gwiazdą" z ZR Skalnik z Kamionki Wielkiej, "Z gwiazdą" z Podegrodzia, "Z gwiazdą" z ZR Mszalniczanie z Mszalnicy oraz "Draby" z Mystkowa.

W tej kategorii trzy równorzędne drugie miejsca oraz po 200 zł nagrody przypadły w udziale "Herodom" z Łącka, "Drabom" ze Świetlicy Wiejskiej w Boguszy i "Z szopką" z Podegrodzia.

egoroczny przegląd zakończył koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Regionalnego "Skalnik" z Kamionki Wielkiej.

(m) fot. Archiwum GOK

Sądeckie kolędowanie


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)