Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
23/03/2021 - 17:00

Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy? Ta książka łamie tabu

Przyszło nam żyć w czasach, kiedy o intymnych sferach życia rozmawia się ze wstydem. Udajemy, że problemy takie jak przemoc w rodzinie, molestowanie, depresja czy uzależnienia nie istnieją. Przechodząc nad nimi do porządku dziennego tak naprawdę robimy krzywdę własnym dzieciom, które wkraczają w dorosłość zdane same na siebie. Małgorzata Walczak-Klimek wie, jak z nimi rozmawiać.

- Życie to nieznana podróż, która częstokroć zaskakuje nas, dorosłych. Każdego dnia stawia przed nami nowe wyzwania, przynosi nam radości, ale i trudności do pokonania. Wszystkie te doświadczenia musimy nauczyć się przyjmować mądrze i refleksyjnie, choć nieobce są nam błędy i porażki. Jednakże winniśmy się ich wystrzegać ze względu na najmłodszych, którzy jak w kalce odczytują w dorosłych pożądane postawy. Dołóżmy zatem starań, by wyposażyć dzieci w narzędzia do analizowania obrazu świata, którego im dostarczamy – świata przepełnionego beztroską zabawą, nieograniczoną miłością, ale niekiedy również piętnem życiowych tragedii – pisze w przedmowie książki ”Nie znam cię i inne bajki profilaktyczne” autorka Małgorzata Walczak-Klimek.

Pisarka urodziła się w 1987 roku w Nowym Sączu. Ukończyła pedagogikę resocjalizacyjną na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz terapię pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Na co dzień pracuje na stanowisku starszego wychowawcy w placówce opiekuńczo-wychowawczej dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przez 5 lat autorka pełniła też funkcję sądowego kuratora do spraw rodzinnych przy Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu. Tematy związane z wychowywaniem dzieci, a także terapią społeczną od zawsze były jej bliskie.

Czytaj też: Zgłoś książkę w IX edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora

Zobacz także: "Historia pewnego domu" Joanny Babiarz zgłoszona do konkursu o Nagrodę Kumora

Książka, którą pisarka wydała w tym roku, jest skierowana nie tylko do najmłodszych czytelników, ale przede wszystkim do ich rodziców. – Życie jest pełne rozmaitych niebezpieczeństw, przed którymi pragniemy ustrzec nasze dzieci. Nie zawsze jednak potrafimy rozmawiać z nimi na trudne tematy – wyjaśnia. W jaki sposób uprzedzić nasze dzieci, że na życie, oprócz radości, składają się także smutki? Zdaniem autorki, wspólne czytanie stwarza bezpieczną przestrzeń do bycia razem, podejmowania skomplikowanych tematów i poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

Każda z opisanych w książce bajek porusza inną problematykę. Wskazówki, które znajdziemy w poszczególnych rozdziałach, mają inspirować do pracy z dzieckiem i oswajania tematów tabu. Strata, śmierć bliskiej osoby, nadużywanie alkoholu, przemoc w rodzinie, molestowanie seksualne, poczucie własnej wartości, depresja, uzależnienia czy współżycie seksualne to jedynie przykłady poruszanych przez pisarkę zagadnień. Bajki są krótkie, a czcionka duża – idealna dla początkujących czytelników. Nie zabrakło także kolorowych ilustracji autorstwa Anny Andrzejewskiej. Książka ma nieco ponad 100 stron.

Wielu rodziców chciałoby porozmawiać na trudny, często wstydliwy czy niewygodny temat. Zawsze jednak pojawia się to samo pytanie: jak i od czego zacząć? Wystarczy sięgnąć po bajki Małgorzaty Walczak-Klimek. I wszystko staje się jasne. ([email protected], fot. KK)







Dziękujemy za przesłanie błędu