Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/03/2021 - 15:45

Jak będzie wyglądała Wielkanoc 2021? Biskup Andrzej Jeż podał 10 wskazań

Tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż zawsze. Tuż przed końcem Wielkiego Postu zmagamy się z trzecią falą pandemii. Z tego powodu biskup tarnowski, Andrzej Jeż, wydał 10 specjalnych norm, które będą obowiązywały w naszej diecezji w trakcie Wielkiego Tygodnia.

 Andrzej Jeż, biskup tarnowski, przypomina wiernym o limitach, które obowiązują w kościołach.

- Proszę wiernych świeckich, aby podejmując decyzję o uczestnictwie w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia wzięli pod uwagę, że może się to wiązać z pozostawaniem na zewnątrz kościoła - informuje biskup i przypomina o obowiązującej dyspensie ogólnej od uczestnictwa w Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Kogo obowiązuje dyspensa? Sprawdź zalecenia na czas pandemii

Biskup wydał również 10 norm dla Diecezji Tarnowskiej, które mają obowiązywać w trakcie tegorocznych obchodów Wielkiego Tygodnia:

1. Pasterz diecezji poprosił kapłanów o umożliwienie wiernym większego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania. Kapłani powinni uwzględnić godziny wieczorne, aby ze spowiedzi mogły skorzystać również osoby pracujące. Godziny dyżurów należy podać na stronie internetowej parafii oraz w ogłoszeniach parafialnych.

2. W tegorocznej Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek wezmą udział jedynie księża dziekani, prepozyci kapituł i księża pracujący w Kurii oraz instytucjach diecezjalnych.

3. Wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego powinny odbywać się w sposób tradycyjny, ale z zachowaniem norm sanitarnych i poniższych modyfikacji.

4. We Mszy Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd mycia nóg.

5.  Podczas modlitwy powszechnej w trakcie Liturgii Męki Pańskiej będzie dołączone kolejne wezwanie zatwierdzone przez Kongregację Kultu Bożego w poprzednim roku. Wierni nie będą mogli ucałować ani dotknąć Krzyża, powinni go adorować poprzez podejście i uklęknięcie lub skłon. Tylko przewodniczący może czcić Krzyż poprzez pocałunek. Krzyż ze świecami powinien znajdować się w prezbiterium, aby wierni adorowali go w odpowiedniej odległości.

Celebrans na zakończenie powinien podnieść Krzyż i trzymać go przez chwilę w milczeniu. To czas na oddanie duchowej czci przez wiernych, którzy łączą się z domów za pomocą transmisji internetowej lub telewizyjnej.  

6. Biskup przypomina również o zasadach przyjmowania Komunii Świętej w trakcie Wielkiego Tygodnia. -  Należy pamiętać, że w Wielki Piątek Komunię św. mogą przyjąć tylko ci, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, lub chorzy w domach (nie wolno rozdawać jej nawet przy okazji nabożeństwa drogi krzyżowej).

- Ponieważ w tym roku przypada wtedy pierwszy piątek miesiąca, warto przypomnieć, że osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu - dodaje biskup Andrzej Jeż. - Ponadto należy pamiętać, iż w Wielką Sobotę Komunię św. zanosi się tylko umierającym jako wiatyk.

7. W tym roku błogosławieństwo pokarmów może odbywać się na zewnątrz budynku, np. na placu przykościelnym. Wtedy nie ograniczają wiernych limity osób, a jedynie przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu.

- Należy przy tym zadbać o odpowiednie nagłośnienie, zachowanie właściwej powagi tego obrzędu i atmosferę modlitwy oraz zachęcić do nawiedzenia Grobu Pańskiego - mówi biskup tarnowski.

8. Ks. biskup Andrzej Jeż spodziewa się, że na poświęcenie pokarmów przyjdzie wiele osób, które w trakcie pandemii rozluźniły więź ze wspólnotą parafialną. Prosi więc księży, aby wygłosili wtedy krótką egzortę (kazanie), aby zachęcić te osoby do odnowienia praktyk religijnych i wiary.

9.  Biskup zachęca wiernych, aby przed tradycyjnym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocą wierni odmówili modlitwę w gronie rodziny.

10. Dodatkowo w trakcie Niedzieli Wielkanocnej i Poniedziałku kapłani powinni umożliwić przyjęcie Komunii Świętej wiernym, którzy łączą się z Kościołem poprzez transmisje w mediach. ([email protected], fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu