Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
24/03/2024 - 09:00

Inscenizowana Droga Krzyżowa z udziałem tłumu wiernych przeszła ulicami Muszyny

Ulicami Muszyny w piątek (22 marca) przeszła inscenizowana Droga Krzyżowa, złożona z księży, sióstr zakonnych, ministrantów oraz mieszkańców. Wierni rozważali poszczególne stacje i śpiewali pieśni wielkopostne, które wprowadziły w nastrój kontemplacji i zadumy.

Droga Krzyżowa w Kościele katolickim jest nabożeństwem wielkopostnym, mającym adoracyjny charakter. Ma na celu wzbudzenie żalu i współodczuwanie ostatnich i najboleśniejszych cierpień Jezusa Chrystusa, duchowe towarzyszenie Mu w symbolicznym odtworzeniu Jego drogi na śmierć.

Składa się z 14 stacji, od momentu skazania Pana Jezusa na śmierć, wzięcie przez Niego krzyża na ramiona, upadku pod jego ciężarem, spotykania ze swoją Matkę, aż po przybicie do krzyża, śmierć, zdjęcie z krzyża i złożenie do grobu. 

Inscenizowana Droga Krzyżowa w piątek (22 marca) przeszła ulicami Muszyny. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 19. Trasa przebiegała od kościoła pw. św. Józefa, ul. Kościelną, dalej Rolanda, do rynku i z powrotem ul. Kościelną do świątyni. 

Stacja I Pan Jezus skazany na śmierć. - Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie. - mówią księża. A wierni dodają. - Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył.

Prokurator Piłat, namiestnik Cezara dla Palestyny, wychodzi powoli i spokojnie na balkon twierdzy. Za nim idzie kilku żołnierzy, a pomiędzy nimi więzień - Jezus z Nazaretu. Za chwilę okaże się, co z nim zrobią.

W inscenizowanej Drodze Krzyżowej uczestniczyli księża, siostry zakonne, ministranci oraz mieszkańcy. Wierni przechodzili od stacji do stacji, rozważając je. Śpiewali też pieśni wielkopostne, które wprowadziły uczestników w nastrój kontemplacji i zadumy. (MK) fot. Artur Królikowski. Dziękujemy za przesłanie błędu