Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
24/01/2014 - 10:02

Idźcie zróbcie raban. Jak młodzi rozumieją wezwanie Franciszka

Pod takim tytułem ukazała się książka, którą przygotowało Wydawnictwo WAM. Publikacja „Idźcie zróbcie raban. Jak młodzi w Polsce rozumieją wezwanie Franciszka” jest odpowiedzią na wezwanie Papieża wygłoszone podczas Światowych Dni Młodzieży w Brazylii.
W 2013 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w dniach 23-28 lipca, w Rio de Janeiro. Papież Franciszek wypowiedział wówczas słowa, które wywołały wielkie poruszenie, nie tylko wśród katolików ale i innych chrześcijan, a nawet wśród ateistów.
„Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się wychodziło na zewnątrz, żeby Kościół wychodził na ulice, chcę byśmy się bronili przed tym wszystkim, co jest światowością, bezruchem, przed tym, co jest wygodą, klerykalizmem, od tego wszystkiego, co jest zamknięciem w sobie. Parafie, szkoły, instytucje stworzone są po to, aby wychodzić na zewnątrz... jeśli tego nie czynią, stają się czymś w rodzaju organizacji pozarządowej, a Kościół nie może być organizacją pozarządową. Niech mi wybaczą biskupi i kapłani, jeśli ktoś będzie z tego powodu później robił zamęt. Jest to rada. Dziękuję za to, co będziecie mogli zrobić.” (papież Franciszek, Spotkanie z młodzieżą argentyńską w katedrze w Rio de Janeiro, 25 lipca 2013)
- Franciszek mówi językiem, który trafia do młodych. W swoich homiliach używa obrazów i porównań z życia wziętych, unika trudnego teologicznego języka. Znamy już dobrze jego spontaniczność oraz spektakularne gesty, które przykuwają uwagę, nie tylko mediów. Dlatego jego przesłanie porusza, przemawia do wyobraźni i pobudza do działania – pisze wstępie do książki ks. Dariusz Piórkowski SJ.
Jak rozumieć papieskie wezwanie i do czego konkretnie wzywa Franciszek: czy mamy być chrześcijańskimi rewolucjonistami, czy Kościół może być miejscem, w którym młodzi dobrze się czują, czy mogą wziąć za niego odpowiedzialność? Na te pytania starają się odpowiadać młodzi, katoliccy publicyści z różnych środowisk, od tzw. katolewicy, przez konserwatystów po tradycjonalistów. Marek Zając, Marcin Łukasz Makowski, Marzena Zdanowska, Ewa Kiedio, Agnieszka Krupa, Ignacy Dudkiewicz, Błażej Strzelczyk, Karol Kleczka, Tomasz Rowiński, Dawid Gospodarek, Marta Arbatowska oraz Piotr Żyłka.

„Idźcie zróbcie raban. Jak młodzi w Polsce rozumieją wezwanie Franciszka”, Wydawnictw WAM, Kraków 2013.

Oprac. (KB)


Dziękujemy za przesłanie błędu