Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
22/07/2016 - 06:05

Hiszpańskie wakacje Chóru Scherzo

Dwa pierwsze tygodnie lipca Młodzieżowy Chór „Scherzo” I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, pod dyrekcja dra Andrzeja Citaka przebywał na tourne artystycznym na Półwyspie Iberyjskim.

W podróży wzięły udział 44 osoby, w tym dziecięcy chórek „Scherzino” wraz z opieką. Wjazd obejmował udział w festiwalu muzycznym, wymianę kulturalną z partnerskim chórem w La Garriga oraz wycieczką do miejsc kultu maryjnego. W drodze do Barcelony zespół zatrzymał się w Mediolanie, gdzie zwiedził zamek Sforzów, katedrę i teatr La Scala.

Głównym punktem podróży Chóru „Scherzo” był udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Golden Voices of Barcelona”, odbywającym się w Lloret de Mar. Podczas przesłuchania konkursowego zespół zaprezentował 4 utwory z repertuaru religijnego:

„Sicut Lilium Inter Spinas” Marka Raczyńskiego, „Unser Vater” Gottfrieda Homiliusa, „Chieruvimskaja” Dmitryja Bortnianskiego oraz „Te Deum Laudamus” Houstona Brighta. Jury postanowiło chórowi przyznać II miejsce. I nagrodę zdobył Chór Gospel z Republiki Południowej Afryki. Jest to kolejne wysokie wyróżnienie sądeckiego zespołu na konkursie międzynarodowym. Dodatkową specjalną nagrodą dla laureatów była możliwość zaśpiewania repertuaru konkursowego w nadal budowanym kościele Sagrada Famila w Barcelonie. Ponadto zespół zaprezentował 20-minutowy repertuar rozrywkowy podczas koncertu galowego na głównym placu miasta w Lloret de Mar.

Drugą część podróży Chóru „Scherzo” stanowiła wymiana z zaprzyjaźnionym chórem dziecięcym Escolania Parroquial Sant Esteve w La Garriga niedaleko Barcelony, który również jest członkiem federacji Pueri Cantores. Wszyscy uczestnicy zostali zakwaterowani u rodzin z którymi spędzili 6 dni. Podczas pobytu zespół zwiedził m.in. Gironę, Barcelonę, Monserrat oraz plaże na Costa Brava. W ostatnim dniu pobytu 8 lipca odbył się koncert w kościele parafialnym w La Garriga. Wspaniała rodzinna atmosfera zaowocowała nawiązaniem wielu osobistych kontaktów z rówieśnikami. Prawdopodobnie już w przyszłym roku będziemy gościć partnerski chór w Nowym Sączu.

Trzecia część podróży to pielgrzymka do miejsc kultu maryjnego w Fatimie i Lourdes. Rozpoczęła ją wizyta w Sanktuarium Czarnej Madonny w górach Montserrat koło Barcelony. Szczególne wrażenie zrobiło na uczestnikach możliwość obejrzenia figurki Matki Bożej w głównym ołtarzu bazyliki oraz zaśpiewanie kilku pieśni w samej bazylice. W drodze do Portugalii chór odwiedził Avilę z bazyliką św. Teresy, Madryt i Salamankę. W Fatimie uczestniczył w oprawie muzycznej polskiej mszy św. w Kaplicy Objawień, natomiast w Lourdes we Francji zespół zaśpiewał podczas wieczornej Procesji Maryjnej z lampionami przed bazyliką. W drodze powrotnej do Polski zespół zatrzymał się w austriackim Innsbrucku.

Tegoroczny wyjazd Młodzieżowego Chóru „Scherzo” był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Miasta Nowego Sącza oraz Starostwa Powiatowego. Wyjazd sponsorowały również m.in. firmy: „Fakro”, „Muszynianka”, „Leśniak” i PSS „Społem”. W ten sposób zespół zapoczątkował 30 rok swojej działalności na który już dziś wszystkich zapraszamy. Zapraszamy również dzieci i młodzieży sądeckich szkół do wspólnego śpiewania w Młodzieżowym Chórze „Scherzo” oraz Dziecięcym „Scherzino” już od 22 sierpnia w I LO.

Fot. archiwum chóru

Włoskie wakacje Chóru Scherzo


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)