Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
20/09/2022 - 14:10

Historia, która trwa od 55 lat. Rozmawiamy o Festiwalu im. Jana Kiepury [WIDEO]

Za nami już 55. edycja Festiwalu im. Jana Kiepury, który co roku odbywa się w Krynicy. Jego historia jest niezwykle bogata i zawiera wiele ciekawych wątków. Swoimi wspomnieniami podzielił się z nami Aleksander Półchłopek, syn Stefana Półchłopka - twórcy festiwalu.

Festiwal im. Jana Kiepury odbywa się od ponad 50 lat. Jest to wielkie wydarzenie, znane w całej Polsce, które każdego roku przyciąga mnóstwo osób. Podobnie było i tym razem. Twórcą festiwalu jest były burmistrz KrynicyStefan Półchłopek. W studiu „Sądeczanina” gościliśmy jego syna – Aleksandra Półchłopka, który zdradził wiele szczegółów z historii tej wspaniałej imprezy.

55. rocznica powstania Festiwalu im. Jana Kiepury skłania do przypomnienia wszystkiego, co dla tego wydarzenia  jest najważniejsze i zapisało się w jego historii. Kiedy sięgnie Pan pamięcią wstecz, to co najbardziej chciałby Pan podkreślić?

Zacznę od księgi pamiątkowej festiwali im. Jana Kiepury w Krynicy. Ciekawostką jest liczba mnoga. Można sądzić, że tata widział ten festiwal, jako długoletni. Zacząłem się jednak później zastanawiać czy nie chodzi w tym o to, że były różne festiwale pod tym imieniem. Księga została stworzona w 1967 roku i wykonana specjalnie na tę okoliczność.

Ile księga ma stron? Jak długa miała być historia festiwalu w przewidywaniu jej twórców?

Dokładnie nie wiem, ile jest kartek. Mogę jednak powiedzieć, że wolne zostały tylko dwie. Księgę założył oczywiście Stefan Półchłopek. Znajdziemy w niej m.in. ręcznie malowany plakat I festiwalu. Są tutaj także ciekawe wpisy np. pani Marthy Eggerth.

Cała rozmowa z Aleksandrem Półchłopkiem, w której pojawia się wiele interesujących tematów z historii festiwalu, znajduje się w materiale filmowym. (rozmawiał: Tomasz Kowalski, wideo: Mateusz Pogwizd)







Dziękujemy za przesłanie błędu