Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
18/07/2021 - 22:00

Henryk Dobrzański kochał nie tylko zegarki. Sądecczyzna wiele mu zawdzięcza

To miejsce na deptaku przy ulicy Jagiellońskiej zna chyba każdy z nas. Chodzi o zakład zegarmistrzowski, prowadzony przez Henryka Dobrzańskiego. Nie każdy wie, jakie jeszcze skrywał zamiłowania i pasje. Posłuchajcie, co na ten temat ma do powiedzenia redaktor naczelny najnowszego wydania kwartalnika ”Sądeczanin HISTORIA”.

Henryk Dobrzański całe życie spędził pracując w wyuczonym zawodzie. Prowadził zakład zegarmistrzowski przy ulicy Jagiellońskiej w Nowym Sączu. Opiekował się także zegarem na wieży sądeckiego ratusza. Poza tym jego wielką pasją była fotografia i historia Nowego Sącza. Obydwa zamiłowania twórczo łączył, utrwalając na kliszach przeszłość naszego miasta i to, jak Sądecczyzna wyglądała w latach 50, 60 i 70.

Na jego fotografiach spotkać można było również zabytki i dokumenty, także związane z przeszłością Nowego Sącza. Henryk Dobrzański pozostawił po sobie nieprawdopodobną spuściznę. – Trudno wyobrazić sobie wydawnictwo o historii naszego miasta pozbawione jego fotografii – mówi redaktor naczelny kwartalnika Jakub Bulzak.

KUP MIESIĘCZNIK, KUP KWARTALNIK - NAJLEPIEJ PRZEZ INTERNET!

Postać Henryka Dobrzańskiego przybliża naszym czytelnikom Bogdan Król. Jego artykuł znajdziecie w najnowszym wydaniu najchętniej czytanego historycznego pisma w regionie.

W tym numerze chcieliśmy upamiętnić tych, dzięki którym znamy naszą przeszłość. Wśród wybra­nych dziewiętnastu postaci, których sylwetki prezentowane są chronologicznie, znajdują się zarówno historycy z nauko­wymi tytułami profesorów, jak również osoby wykonujące rozmaite zawody, które popularyzacji przeszłości poświęci­ły całe życie. Zapraszamy do lektury kwartalnika "Sądeczanin HISTORIA"! (k.kos@sadeczanin.info, film: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”Miesięcznik Sądeczanin sierpień 2021