Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 kwietnia. Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda
03/10/2016 - 09:30

Harlequiny i małżeńskie komplikacje. Na scenie prowadząca Rolnik szuka żony

Pierwszego dnia Jesiennego Festiwalu Teatralnego sądeczanie obejrzeli farsę Teatru Capitol z Warszawy. „Hawaje, czyli przygody siostry Jane” w reżyserii Marcina Sławińskiego rozbawiły publiczność. Było wszystko to, co powinna zawierać lekka rozrywka na przyzwoitym poziomie: dynamiczny rozwój akcji, trzaskające drzwi i seria pomyłek, charakterystyczne/zabawne postaci i historie z przeszłości, które spadają jak „grom z jasnego nieba”.

Dwudziesta edycja Jesiennego Festiwalu Teatralnego rozpoczęła się sporym ukłonem w stronę szerokiej sądeckiej publiczności. W południe na nowosądeckim Rynku wystawiono przedstawienie „Kuglarze”, a w kierunku Miejskiego Ośrodka Kultury wyruszyła parada szczudlarzy, ale również i wszystkich zespołów artystycznych związanych z MOK-iem (jest ich naprawdę dużo). Warto wspomnieć, że impreza z roku na rok rozrosła się do takich rozmiarów (w tym roku 20 dni), że dziś jest największym tego typu festiwalem w Polsce.

Wieczorem publiczność miała okazję, podczas dwóch spektakli, obejrzeć  „Hawaje, czyli przygody siostry Jane” Allana Strattona w brawurowej obsadzie warszawskiego Teatru Capitol. Reżyserem spektaklu jest Marcin Sławiński, specjalista od fars i komedii, związany m.in. z Teatrem Kwadrat. Sama sztuka rozpoczyna się od skomplikowanej sytuacji, potencjalnej zdrady małżeńskiej, a  wraz z rozwojem akcji, a zwłaszcza z pojawieniem się nowych bohaterów i nowych szczegółów z przeszłości postaci wszystko dąży do jakiegoś wielkiego wybuchu... wybuchu śmiechu. Sztuka bazuje na komizmie postaci  (m.in. przezabawny, kabaretowy Piotr Nowak) i komizmie sytuacyjnym, kiedy za każdymi drzwiami czeka niespodzianka i kolejna pomyłka. Purytańska żona z przeszłością, dziewica-nimfomanka, mąż-pantoflarz etc. to zawsze śmieszy, trochę mniej lub bardziej.

W przedstawieniu jako aktorka zadebiutowała Marta Manowska, prowadząca program „Rolnik szuka żony”.

***
„Hawaje, czyli przygody siostry Jane” Allana Strattona
Teatr Capitol w Warszawie
reż. Marcin Sławiński,
występują: Daria Widawska, Dominika Ostałowska, Przemysław Sadowski, Piotr Nowak,
Barbara Kurzaj, Marta Manowska, Alan Andersz.

(JB), fot. JB

„Sądeczanin” jest patronem medialnym XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego

Hawaje, czyli przygody siostry Jane – fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu