Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
02/08/2019 - 14:15

Gwiazdy 53. Festiwalu im. Jana Kiepury czyli kogo spotkamy na krynickim deptaku

Już za niewiele ponad tydzień Krynica-Zdrój znów stanie się operową stolicą Polski, a wszystko to za sprawą rozpoczynającego się 53. Festiwalu im. Jana Kiepury. Tegoroczna edycja festiwalu trwająca 8 dni, zaplanowana jest na prawie 30 różnego rodzaju wydarzeń, podczas których będziemy mieć możliwość spotkania i posłuchania wybitnych gwiazd operowych i operetkowych, wśród których nie zabraknie czołowych polskich śpiewaków, ale także zagranicznych gości.

I tak już pierwszego inauguracyjnego wieczoru, podczas Gali Operowej będziemy mogli usłyszeć znakomitego rosyjskiego basa Alexnadra Anisimova, który śpiewał między innymi na deskach mediolańskiej La Scali wraz z samym Luciano Pavarottim w Don Carlo Verdiego, w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego w paryskim Teatrze Châtelet, czy w nowojorskiej MET, gdzie w Otellu Verdiego partnerował Placido Domingo i Renee Fleming. Razem z nim wystąpią: Edyta Piasecka, Ewa Vesin, Jadwiga Postrożna, Andrzej Lampert i Łukasz Gaj, a wszystkim towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Drugiego dnia spotkamy się z prawdziwą ikoną Festiwalu Kiepurowskiego, bez której udziału nie można wyobrazić sobie festiwalu – Grażyną Brodzińską i jej gośćmi: Marcinem Jajkiewiczem, Bogdanem Kierejszą, Wiesławem Prządką, Michałem Roratem oraz Giuseppe Gimellim. Zatańczą dla nas Hanna i Michał Kolano, a wszystkim artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Krakowska Młoda Filharmonia pod batutą Tomasza Chmiela. Trzeciego wieczoru podczas Gali Operetkowej zaśpiewają dla nas wspaniali polscy artyści: Marcelina Beucher, Aleksandra Orłowska, Adam Sobierajski i Łukasz Gaj, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka. Zatańczą natomiast Tancerze Artyści Zespołu Baletu Teatru Muzycznego w Lublinie w choreografii Wioli Suski.

Na półmetku festiwalu, we wtorkowy wieczór spotkamy się ze Stanisławą Celińską, która wraz z towarzyszeniem zespołu Macieja Muraszko zaprezentuje swój autorki spektakl Malinowa. W środę – Dzień Muzyki Polskiej nie mogliśmy zapomnieć o naszym wielkim kompozytorze Stanisławie Moniuszce, zwłaszcza  w roku ważnego jubileuszu 200-lecia jego urodzin, dlatego wieczorna Gala Operowa – Viva Moniuszko! będzie poświęcona właśnie jemu. Publiczności zaprezentują się znów wspaniali polscy śpiewacy: Joanna Moskowicz, Łukasz Załęski, Adam Kruszewski oraz Artur Janda, a towarzyszyć im będzie jedna z najlepszych orkiestr w naszym kraju - Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy.

W czwartek przeniesiemy się do gorącej Argentyny za sprawą Beaty Szałwińskiej i jej autorskiego projektu Astor Piazzolla - Tango Nuevo - Beata Szałwińska’s Aconcagua Project. Artystce towarzyszyć będzie wspaniały zespół specjalizujący się w muzyce Astora Piazzoli i tangu argentyńskim, w składzie: Anthony Millet, Damien Pardoen, Fabian Perdichizzi, Emilio Vicente Argento, Benoit Legot, Thibault Momper, Thomas Fougueray, a zatańczą dla nas Lenka i Jan Klimentowie. W dwa ostatnie wieczory przeniesiemy się z Pijalni Głównej na Scenę Plenerową gdzie w piątek zobaczymy niezapomnianą inscenizację Zemsty Nietoperza Johanna Straussa w wykonaniu solistów, artystów orkiestry, chóru i baletu Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Marty Kosielskiej.

 W ostatni festiwalowy, sobotni wieczór podczas Finałowej Gali Tenorowej zaprezentuje się czołówka polskich tenorów oraz dwóch zagranicznych gości. I tak wystąpią dla nas: Maciej Komandera, Tomasz Kuk, Mihail Mihaylov, Dominik Sutowicz, Tadeusz Szlenkier oraz Choi Wonhyeok, a towarzyszyć im będzie niezrównana Śląska Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej pod batutą Zbigniewa Gracy.W przedpołudniowym cyklu Spotkanie z Gwiazdą będziemy mieli sposobność spotkać się ze Stanisławem Janickim znanym chociażby z cyklu W starym kinie, czy Odeon, który opowie o filmach z Janem Kiepurą. Następnie z Grażyną Brodzińską i Stanisławą Celińską, których przedstawiać, ani reklamować specjalnie nie trzeba.

Kolejnym gościem będzie znakomity bułgarski tenor Kałudi Kałudow, który śpiewał główne partie operowe na takich scenach jak mediolańska La Scala, wiedeńska Staatsoper, czołowe sceny niemieckie i francuskie, a także Ameryki Północnej. Następnego dnia spotkamy i mam nadzieję również posłuchamy wieloletnią solistkę Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, niezastąpioną w roli Mimi z Cyganerii Pucciniego – Izabelę Kłosińską. Przedostatniego dnia, w piątkowe przedpołudnie będziemy mieć niewątpliwy zaszczyt porozmawiać z prawdziwą divą operową, żyjącą legendą - Teresą Żylis-Gara.

Na jedynym w tym roku, wyjątkowym koncercie w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego będziemy mogli posłuchać prawdziwej gwiazdy i specjalistki od muzyki rossiniowskiej, mołdawskiej mezzosopranistki  - Natalii Gavrilan. Artystka mieszka we Włoszech i współpracuje na stałe z mediolańską La Scalą, nowojorską MET, lizbońską San Carlos oraz wszystkimi głównymi teatrami włoskimi, tak więc możemy się spodziewać prawdziwej uczty wokalnej.

            Jak widać organizatorzy 53. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju zaprosili w tym roku wielu znakomitych gości i wspaniałych artystów, dlatego z pewnością każdy znajdzie choć jedno wydarzenie, w którym chciałby uczestniczyć. Zachęcamy do odwiedzin strony http://www.festiwalkiepury.pl/ gdzie znajdą Państwo szczegółowy program wszystkich wydarzeń, a także zakupią bilety.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu