Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
07/07/2020 - 16:55

Grzegorz M. Malinowski: natura nauczycielką życia

Z jednej strony obserwujemy pozytywne emocje ludzi, którzy lubią chodzić na golasa, a z drugiej mamy do czynienia z zachowaniem, które jest powszechnie traktowane jako naganne i nieprzyzwoite. Jakie przesłanie w kontekście zjawiska naturyzmu niesie Matka Natura?

Na temat natury napisano wiele złego. Lord Tennyson mówił, że natura ma ,,zakrwawione kły i pazury”. Aleksander Świętochowski uważał, że jest ona ,,zwykle okrutna, ale niekiedy miłosierna: starcom niemogącym używać życia – obrzydza je”. Wielki poeta starożytności – Horacy – z jednej strony zachwycał się naturą, ale jednocześnie uważał, że jest ona nachlana, co raczej nie jest zaletą. ,,Choćbyś naturę wypędzał widłami, ona zawsze powróci” – mawiał. W podobnym tonie wypowiadał się Jean de La Fontaine: ,,choć jej zamkniesz drzwi przed nosem (…) natura oknem się wciska”.

Dlaczego Matka Natura uwielbia marnotrawstwo, ale nie znosi monokultury, podobnie jak nie lubi skoków? Jakie mądrości płyną z tego, jaka jest? Inspirujące przemyślenia Grzegorza M. Malinowskiego, doktora nauk ekonomicznych, filozofa i wykładowcy na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie znajdziecie w lipcowym miesięczniku w cyklu ,,Jak nie być frajerem”.

Nasz miesięcznik od kilku dni jest dostępny w zupełnie nowej odsłonie. Teraz to nie tylko zapach papierowej gazety prosto z drukarni i coś więcej niż wysyłka miesięcznika prosto do waszych domów. Nadchodzi nowy wymiar "Sądeczanina", a wraz z nim e-wydanie, które możecie nabyć klikając w ten link.

Aby kupić nasz miesięcznik przez internet, wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. 

Na terenie Nowego Sącza gazeta jest dostępna również stacjonarnie - w księgarni Alfabet, księgarni – antykwariacie Bestseller, w sklepie Intermarche przy ul. Nawojowskiej w Centrum Handlowym Europa II, w sklepie MAKS, w kiosku Rynek 26 oraz na Wólkach w sklepie Danek i MUSICBAN.

Zapraszamy do lektury.

k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”