Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/04/2020 - 19:35

Grekokatolicy i prawosławni świętują Poniedziałek Wielkanocny

Prawosławni i grekokatolicy 20 kwietnia świętują Poniedziałek Wielkanocny, w tym roku tydzień po katolikach. W Krynicy znajdują się dwie cerkwie: greckokatolicka pw.św. Piotra i Pawła oraz prawosławna pw. św. Włodzimierza Wielkiego.

Katolicy obchodzili Wielkanoc osiem dni temu, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego u prawosławnych i grekokatolików przypada po zakończeniu Paschy żydowskiej, w tym roku był to 19 kwietnia.  

20 kwietnia prawosławni i grekokatolicy świętują drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W paschalny poniedziałek w cerkwiach odprawiano liturgie św. Jana Złotoustego.

Kilka dni wcześniej wierni obrządków wschodnich przeżywali uroczystości Triduum Paschalnego, które rozpoczęły się we czwartek, 16 kwietnia i trwały do 19 kwietnia, czyli niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego

W Wielki Piątek odprawiano wspólnie nabożeństwo, nieszpory połączone z wystawieniem płaszczanicy.  Wierni przeżywają wtedy ukrzyżowanie, śmierć i złożenie do grobu Pana Jezusa. 

W Wielką Sobotę przynoszą do cerkwi koszyczki z pokarmami do poświęcenia, w tym pisanki, masło, wędliny, paschy. Tradycyjnie umieszczają w nich też świeczki. 

Ważnym elementem uroczystości jest płaszczanica, całun z ikoną wystawiany uroczyście na środku świątyni.  To bogato zdobiona tkanina, na której widnieje wizerunek Chrystusa, którego otaczają Matka, uczniowie, niewiasty oraz aniołowie. Jest wystawiana jedynie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

W nocy, z Wielkiej Soboty na Niedzielę wielkanocną odprawiana jest uroczysta Jutrznia paschalna. Kapłani obnoszą Najświętszy Sakrament w procesji wokół cerkwi. Po południu w odbywa się paschalna Wielka Wieczernia.

Śniadanie wielkanocne rozpoczynają od dzielenia się pokarmami poświęconymi w Wielką Sobotę. Na stole  pojawiają się jajka, potrawy mięsne i ciasta.

Różnice czasowe w obchodzeniu Wielkanocy katolików i prawosławnych wynikają z dwóch różnych kalendarzy, gregoriańskiego i juliańskiego. W niektórych latach świętują w tym samym czasie, w  innych może być od jednego do aż pięciu tygodni różnicy.

(MK) fot. aut. archiwum ilustracyjne







Dziękujemy za przesłanie błędu