Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
11/02/2020 - 10:45

Góralski Karnawał: znamy wyniki! Grupy kolędnicze nagrodzone!

Komisja Oceniająca Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej, zaprezentowała protokół z posiedzenia, na którym wyłoniono poszczególnych laureatów konkursu.

Jak wspominaliśmy wcześniej w artykule Kamionka Wielka kolędowała w Bukowinie Tatrzańskiej, grupy kolędnicze reprezentujące gminę Kamionka Wielka, wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych, odbywającym się w ramach 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.

W niedzielę o godzinie 17:00, nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla uczestników. W tym miejscu warto dodać, iż w konkursie wystąpiło, aż 46 grup kolędniczych nie tylko z województwa małopolskiego, ale także z podkarpackiego, śląskiego, czy też lubelskiego. Tym bardziej cieszy fakt, że program artystyczny zaprezentowany przez wszystkie trzy grupy z gminy Kamionka Wielka, został zauważony i nagrodzony.

Wśród laureatów kilku równorzędnych pierwszych miejsc znalazły się: grupa „Z Gwiazdą” z Kamionki Wielkiej oraz grupa „Z Gwiazdą” z Mystkowa, otrzymując „Złotą Rozetę Góralską”. Jak widać „gwiazdy” jasno zaświeciły. Trzecia z uczestniczących grup, czyli „Pasterze” z Mszalnicy, zajęła jedno z równorzędnych drugich miejsc i może cieszyć się z posiadania „Srebrnej Rozety Góralskiej”. Oprócz rozet, każdy laureat otrzymał nagrodę finansową (odpowiednio 1 000 zł i 900 zł).

- Cieszy nas wciąż utrzymujący się wysoki poziom prezentacji kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału. Z uznaniem zauważamy, że kolędnicy z różnych regionów przekazują widowni zarówno żywiołową, karnawałową radość, jak i głębię sakralnych treści, będących fundamentem ludowych zwyczajów - podkreślają członkowie obradującej komisji w składzie: dr Artur Czesak (językoznawca), mgr Benedykt Kafel (etnograf), dr Dorota Majerczyk (etnolog), dr hab. Stanisław Węglarz (antropolog kulturowy).

Oprócz grup z Gminy Kamionka Wielka, do konkursowych zmagań stanęły inne z terenu powiatu nowosądeckiego: „Z Gwiazdą” z Podegrodzia (I miejsce), „Herody” z Podegrodzia (II miejsce), „Z Gwiazdą” z Lipnicy Wielkiej gm. Korzenna (II miejsce), „Z Gwiazdą” z Ptaszkowej (III miejsce), „Z Konikiem” z Podegrodzia (III miejsce), „Draby” z Cieniawy (wyróżnienie).

Serdecznie gratulujemy wszystkim grupom!

(Karol Trojan) [email protected], fot.: Wojciech Kubina, BCK "Dom Ludowy"Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)