Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
13/11/2016 - 06:55

Gimnazjum nr 2: Wolność – kocham i rozumiem

Ojczyzna, wolność, niepodległość…to słowa, które towarzyszą Polakom w te jesienne, deszczowe dni. W Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu uroczystym apelem uczciliśmy obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to dla wszystkich dzień refleksji i zadumy, kiedy szczególnie zdaliśmy sobie sprawę, jak wielkie mamy szczęście, że żyjemy w wolnym kraju.

Akademia  rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Krótki montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Najwyższym dobrem jest wolna Ojczyzna” przygotowali uczniowie klas 2a, 2d i 3e wraz z nauczycielami Kingą Ptak oraz Urszulą Filas-Zakrzewską,  podczas którego mogliśmy przenieść się w czasie i wspólnie przeżywać najwspanialsze zwycięstwa naszego kraju na przestrzeni wieków. Było to możliwe zarówno dzięki naszym wspaniałym  artystom, jak również elementom multimedialnym wplecionym w tradycyjny program tej  uroczystości. Teksty poetyckie oraz piosenki przypomniały o sprawach najważniejszych tego szczególnego dnia: o miłości do naszej Ojczyzny i dumie z naszego narodowego dziedzictwa.  Przenieśliśmy się w czasie do lat 1772 - 1918 - czasów rozbiorów Polski, dwóch powstań, I wojny światowej i wreszcie do niezapomnianego dla wszystkich 11 listopada 1918, kiedy marszałek Piłsudski oficjalnie obejmuje rządy w państwie, a Polska wraca na mapy Europy. Ten dzień na nowo obudził w nas poczucie patriotyzmu i dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Przypomnieliśmy  tragiczne wydarzenia z lat wojny i okupacji  jak i wydarzenia najnowszej historii Polski – powstanie Solidarności i obrady Okrągłego Stołu.

W programie wykorzystane zostały: film „Animowana Historia Polski”, fragmenty z filmu „ Bitwa Warszawska”, utwór „Wąsy Brygadiera” z widowiska „Sigilla Cavitatis Noveae Sandeciensis”, piosenka zespołu Sabaton oraz prezentacje multimedialne. Duet muzyczny w składzie Witold Kądziołka (gitara, wokal) oraz Filip Gwiżdż (perkusja) wykonali utwór z repertuaru Chłopców z Placu Broni „Wolność” , kwartet dziewczęcy zaprezentował utwór „Miejcie nadzieję”. Dekoracje przygotowała Sylwia Hyży.

Wkład i zaangażowanie wszystkich  gimnazjalistów w ten dzień poprzez przygotowanie, czynny udział, uhonorowanie tego dnia strojem galowym  pokazuje, że nieprawdą są twierdzenia o bezideowości polskiej młodzieży, o jej konsumpcyjnym modelu życia .

- Zdajemy sobie sprawę, jakie mamy szczęście, że żyjemy w wolnym kraju - mówią uczniowie Gimnazjum nr 2. Mamy świadomość, że dużo jeszcze trzeba w Polsce zmienić, naprawić, ulepszyć, że przed naszym pokoleniem dużo pracy, ale dziś naprawdę doceniamy to, że możemy spokojnie uczyć się, rozwijać, kochać, cieszyć się życiem. Cieszmy się z tego w dniu Święta Niepodległości!”

Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu

Gimnazjum nr 2: Wolność – kocham i rozumiem
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu