Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny:Tadeusza, Narcyza, Serafina, Wioletty
27/12/2019 - 16:45

Gdzie w Nowym Sączu oddać niechciane książki?

Kto kocha czytać, ten doskonale wie, co znaczy nadmiar książek na półkach. Pozbywanie się książek w naszej kulturze jest trudne, dlatego nic na siłę. O ile czasem uda nam się sprzedać kilka pozycji przez media społecznościowe lub ogloszenia.sadeczanin.info w atrakcyjnej cenie, o tyle pojawia się pytanie jak skutecznie sprawić, aby z półek zniknęły pozostałe, niechciane powieści. Gdzie i komu możemy oddać książki?
Gdzie i komu w Nowym Sączu można oddać książki?Nowe książki bez umiaru kupujemy albo otrzymujemy jako prezent i odkładamy je na półkę z myślą, że kiedyś na pewno je przeczytamy. Mijają lata, a kurz niemiłosiernie pokrywa kolejne tomy, które jeszcze nie tak dawno były nowościami. W końcu postanawiamy zrobić porządek z imponującym księgozbiorem. Stajemy przed dylematem - kupić kolejny regał? Oddać? Sprzedać? Przecież nie można ich wyrzucić...

Wydawałoby się, że oddać książki za darmo jest łatwo. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Biblioteki z reguły nie są zainteresowane przyjmowaniem pozycji wydanych przed rokiem 2010. Podobnie jest w przypadku antykwariatów - jeśli nie posiadasz pozycji aktualnie poszukiwanych na rynku, antykwariusz może odmówić ich przyjęcia lub bardzo nisko je wycenić.

Najnowsze bestsellery oddać najłatwiej. Jednak w każdej sądeckiej bibliotece są wolne półki, na których możemy zostawić książki bez wpisywania ich do bibliotecznego rejestru. W zamian możemy zabrać pozycję, która nas zainteresowała zupełnie za darmo, bez obowiązku zwrotu. To rozwiązanie korzystne dla miłośników literatury, którzy nie tylko kochają kupować nowe powieści, ale także mają w swoich biblioteczkach wyjątkowe perełki. 

Czytaj też: Dobra książka: Fulton J. Sheen „Wieczny Galilejczyk” (5)

Gdzie i komu w Nowym Sączu można oddać książki?

Dobrym pomysłem jest też oddanie książek do szpitali, hospicjów, przedszkoli i domów dziecka. W takich placówkach coraz częściej powstają małe biblioteki, z których mogą korzystać najmłodsi oraz pacjenci. Także hotele i pensjonaty bywają zainteresowane pozyskaniem ciekawych pozycji, które pozwolą umilić czas wypoczynku podróżnym. Zanim wyrzucimy książki, pomyślmy o tym, że są wokół nas osoby, które chętnie przyjęłyby nasze zasoby. Wystarczy tylko chcieć do nich dotrzeć. 

K.K., [email protected], fot. K.K.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)