Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
22/07/2020 - 11:50

Garderoba sądeczanki w latach 30. XX wieku. Co było modne?

Współcześnie za pomocą odpowiedniej garderoby możemy kreować swój image. Czy podobnie było w przedwojennym Sączu? Jak ubierały się jego mieszkanki w latach 30.? Czy moda była ważnym elementem ich życia? Na te i inne pytania odpowiada Maria Molenda na łamach kwartalnika "Sądeczanin Historia". Zapraszamy do lektury!

- (...) Dla panienki z dobrego domu ważne było posiadanie dobrego smaku w sprawach mody i chociaż podstawowych umiejętności w zakresie haftu, dziergania czy szycia. Janina z Aleksandrów, wywodząca się z szacownej, uznanej w mieście rodziny, wyrastała w cieniu dwóch modowych autorytetów. Dla jej mamy, Marii, ubrania były istotnym elementem życia. Natomiast babcia Luiza przyzwyczajona była do gorsetu i wielowarstwowego stroju, wspartych o stelaże spódnic sięgających do ziemi, koronek i zachwycających, wyszukanych dodatków (...) - pisze Maria Molenda

- Materiały na ubrania były kupowane w sklepach. Były to tkaniny wysokiego gatunku, o czym świadczy fakt, że po wojnie część rzeczy Janina przerabiała dla swoich dzieci, szyjąc sukieneczki dla córek. Kostiumy z dzianiny w romby, aksamitna sukienka, popielicowy kołnierz czy mufka - właśnie tak wyglądały mieszkanki Nowego Sącza w latach 30.

Czytaj też: Zabierz "Sądeczanina" w góry! Pokażemy ci 10 najlepszych tras pieszych wędrówek

Czy kobiety nosiły suknie balowe albo stroje sportowe? Gdzie kupowały wyjątkową biżuterię, torebki i inne akcesoria? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kwartalniku "Sądeczanin Historia". Aby go kupić wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. 

Od niedawna miesięcznik jest dostępny w zupełnie nowej odsłonie. Teraz to nie tylko zapach papierowej gazety prosto z drukarni i coś więcej niż wysyłka miesięcznika prosto do waszych domów. Nadchodzi nowy wymiar "Sądeczanina", a wraz z nim e-wydanie, które możecie nabyć klikając w ten link.

Na terenie Nowego Sącza pismo kupisz także stacjonarnie - w księgarni Alfabet, księgarni – antykwariacie Bestseller, w sklepie Intermarche przy ul. Nawojowskiej w Centrum Handlowym Europa II, w sklepie MAKS, w kiosku Rynek 26 oraz na Wólkach w sklepie Danek i MUSICBAN.

[email protected], fot. KKDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe