Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/05/2022 - 21:15

Fotorelacja: Konkurs Kaligraficzny Bakałarz. Nikt tak pięknie nie pisze jak oni

Konkurs Kaligraficzny Bakałarz oraz warsztaty czerpania papieru, ilumiatorstwa i lakowania to dwie niesamowite imprezy, które odbyły się ostatnio w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. To właśnie podczas pierwszej z nich poznaliśmy bakałarza i wicebakałarzy Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego organizowanego przez Pałac Młodzieży i Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK.

Fotorelacja: Konkurs Kaligraficzny Bakałarz. Nikt tak pięknie nie pisze jak oni

„Bakałarz” to konkurs kaligraficzny skierowany do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Nazwa konkursu nawiązuje do pierwszego tytułu naukowego, który do dzisiaj nadawany jest w krajach anglosaskich. W dawnych czasach, tytuł ten nosili również nauczyciele szkół parafialnych i katedralnych.

Celem konkursu jest promowanie kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania. Konkurs adresowany jest przede wszystkim do czytelników miesięcznika „Promyczek Dobra”, którzy w pięciu kolejnych numerach miesięcznika (od października do lutego) wykonują zamieszczane zadania i przesyłają na adres organizatorów do końca lutego danego roku. Spośród nadesłanych prac komisja wyłania najstaranniejsze prace uczniów i zaprasza ich do udziału w finale.

Zobacz też: Relacja ze spotkania z Beatą Pawlikowską. Radzi, bo sama doświadczyła

Pierwszy Konkurs Kaligraficzny „Bakałarz” został zorganizowany w roku szkolnym 2007/2008 w październiku i początkowo, przez sześć kolejnych lat (2007 – 2013) brali w nim udział tylko uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. W związku z reformą oświatową, a także na prośby nauczycieli i rodziców od roku szkolnego 20013/2014 do konkursu zostali zaproszeni również uczniowie klas II i III. Pierwsze zadania konkursowe z finał „Bakałarza” w 2008 roku został przeprowadzony przy współpracy redaktorów wydawnictwa JUKA z Warszawy.

Od 10 lat zadania konkursowe oraz finałowe karty pracy przygotowuje pani Sylwia Biernat –Krawczyk, polonistka i redaktorka „Promyczka Dobra”, natomiast ilustracje do zadań wykonuje Agata Rolka, nauczyciel plastyki, w tym kaligrafii, autor ćwiczeń kaligraficznych (2019). Przygotowując ćwiczenia konkursowe pani Sylwia Biernat–Krawczyk, ma na uwadze przede wszystkim podstawę programową, jednakże oczekuje, by uczniowie biorący w nim udział wykazywali się umiejętnościami ponadprogramowymi. Obecna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, podobnie jak edycje z roku 2018, 2019 i 2020.

Zobacz: W Mystkowie majówki są z Orkiestrą Dętą i Kołem Gospodyń Wiejskich

W tym roku do konkursowej rywalizacji uczestnicy zgłosili 253 prace (w tym 78 z klas 1, 83 prace z klasy 2 i 92 z klasy 3). Do udziału w finale, który odbył się w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu zostało zaproszonych 120 uczniów ze szkół podstawowych m.in. w Osieku, Laskowej, Krosnej, Bobrowej, Łukowicy, Jaworznej, Ujanowicach, Jadownikach, Rajbrocie, Brzyskach, Kosarzyskach, Siekierczynie, Bielsku-Białej, Przecieszynie, Pleśnej, Kowalewie, Iwkowej, Brzeszczach, Łukowicy, Rdziostowie, Maszkowicach, Czarnej.

Uroczyste ogłoszenie wyników XV Konkursu Kaligraficznego Bakałarz odbyło się w Sali Reprezentacyjnej Nowosądeckiego Ratusza. Młodzieży dopingowali: dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu Adam Skwarło, ks. dr Jerzy Jurkiewicz Prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu Tadeusz Szewczyk, zastępca prezesa Izb Rzemiosła Jan First, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Nowego Sącza dr Marcin Poręba.

Prace finalistów oceniało jury w składzie: Sylwia Biernat-Krawczyk – autorka zadań konkursowych, Beata Rzepiela – Dyrektor Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu i Rafał Pajor – organizator Konkursu Kaligraficznego „O złote pióro”.

Zobacz też: DRUZBACKA! Oni wiedzą jak rozkręcić każde wesele! [ZDJĘCIA]

Wśród uczniów klas pierwszych zaszczytny tytuł: BAKAŁARZ 2022 otrzymała: Faustyna Potoniec z Młyńczysk, WICEBAKAŁARZEM 2022 zostały: Aleksandra Burdacka z Przyszowej oraz Helena Rams z Jadownik. W tej kategorii wyróżnienia otrzymały: Natalia Palacz z Laskowej oraz Martyna Sewiło z Przyszowej.
Wśród uczniów klas drugich zaszczytny tytuł BAKAŁARZ 2022 otrzymał Wojciech Krześniak z Osieka, WICEBAKAŁARZE 2022 to: Kamila Kurczyk z Bobrowej oraz Fabian Trojan z Rajbrotu, wyróżnione zostały: Ewa Karwala z Iwkowej oraz Milena Franczyk z Młyńczysk.
W klasach trzecich tytuł BAKAŁARZ 2022 powędrował do Aleksandry Pieniądz z Bobrowej, WICEBAKAŁARZAMI 2022 zostały: Małgorzata Oleksy z Laskowej oraz Michalina Wąs z Jadownik. Wyróżnienia otrzymały: Lena Daniel z Laskowej oraz Aldona Kurczyk z Bobrowej.

Wielką niespodzianką dla wszystkich zgromadzonych była dodatkowo ufundowana nagroda Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu dla Aleksandry Pieniądz, którą osobiście wręczył Prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, ks. dr Jerzy Jurkiewicz. Ale konkurs „Bakałarz” to nie tylko czas zmagań kaligraficznych, to również wspólna zabawa i integracja miłośników ładnego pisania. Organizatorzy zadbali o czas wolny uczestników oferując im różne atrakcje.

Uczestnicy konkursu mogli też zwiedzić Nowy Sącz. Kolejną atrakcją około konkursową były warsztaty czerpania papieru, ilumiatorstwa i lakowania, które przygotowała Agata Rolka. Uczestnicy poznali dzieje powstania papieru ręcznie czerpanego z masy papierowej, odciskali pieczęcie lakowe i pisali piórami oraz ręcznie zdobili papier elementami iluminacji, czyli barwnych zdobień.

Po warsztatach każdy z uczestników mógł się pochwalić swoimi własnymi wyrobami – pamiątkami: od własnoręczne wykonanego papieru tradycyjną metodą o charakterystycznie nierównych, postrzępionych brzegach, po wykonane pieczęcie oraz kaligraficznie ozdobione karty. (Oprac. ES [email protected] Fot.: KS Pałac Młodzieży)

Fotorelacja: Konkurs Kaligraficzny Bakałarz




Konkurs Kaligraficzny Bakałarz oraz warsztaty czerpania papieru, ilumiatorstwa i lakowania to dwie niesamowite imprezy, które odbyły się ostatnio w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. To właśnie podczas pierwszej z nich poznaliśmy bakałarza i wicebakałarzy Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego organizowanego przez Pałac Młodzieży i Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK. (Fot.: KS Pałac Młodzieży)






Dziękujemy za przesłanie błędu