Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
23/12/2018 - 20:05

Fonoteka powiatu: cztery nowe płyty z rodzimymi kolędami

Fonoteka Powiatowa wzbogaciła się o cztery kolejne pozycje. I chyba nikogo nie zaskoczymy informacją, że są to płyty z kolędami. Echo Jaworza, Jurkowanie, Świniarsko i Muzyka Błankowiany utrwaliły świąteczny klimat dzięki środkom zainwestowanym przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Łącznie Fonoteka Powiatowa liczy sobie już 158 pozycji.


Wszystkie płyty wydawane są pod patronatem starosty a nagrywane w studiu Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. Każdy z zespołów zgodnie z tradycją otrzymuje tzw. płyty matki. Tak stało się i tym razem.

- W tym szczególnym roku stulecia odzyskania niepodległości musimy pamiętać, że nasz naród nie mógłby przetrwać zaborów, gdyby nie kultura, która go scalała - podkreślał starosta Marek Kwiatkowski podczas ich uroczystego przekazania. - Powiat doceniał i nadal będzie doceniał działalność zespołów regionalnych. A Sądecczyzna jest w nie szczególnie bogata, ponieważ w regionie działa ponad sto takich kapel.

Zobacz też: Rytrzoki – zespół regionalny, który naprawdę ma się czym pochwalić

A teraz słów kilka o zespołach, które nagrały swoje płyty w grudniu

Echo Jaworza nagrało płytę pt. "Witaj Gwiazdo Złota". Zespół istnieje od 2005 r.  Do tej pory wydał jedną płytę – "Wizytówka Ptaszkowej", zawierającą 15 autorskich utworów oraz przyśpiewek Lachów Sądeckich.

Zespół Jurkowanie (powiat limanowski) istnieje od 1966 r.  Odtwarza zwyczaje i obrzędy regionu Zagórzan, a repertuar oparty jest na autentycznych pieśniach, muzyce i gwarze. Przedstawiciele zespołu odebrali z rąk starosty płytę pt. "Jurkowskie kolędowanie".

Zespół Pieśni i Tańca Świniarsko otrzymał płytę pt. "W wigilijną noc". Zespół jest obecny na muzycznej scenie od 2007 r. Powstał, by kultywować i popularyzować wśród dzieci i młodzieży piękno folkloru Sądecczyzny oraz dbać o tradycję przodków. Przy zespole działają szkółki gry na instrumentach ludowych, dzięki czemu w ramach tej formacji działają dwie kapele – dziecięca i młodzieżowa.

Kapela rodzinna Muzyka Błankowiany z Piwnicznej-Zdroju odebrała płytę "Błankowiańska nuta". Zespół założony przez długoletniego kierownika Zespołu "Dolina Popradu" Edwarda Grucelę kultywuje tradycję Czarnych Górali.

Oprac. ES, Źródło: starostwo powiatowe w NS Fot. Paweł Szeliga

Fonoteka powiatu - cztery nowe płyty
Fot.: Starostwo powiatowe w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu