Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
02/08/2018 - 10:30

Festiwal im. Jana Kiepury czas zacząć (21)

Kilkadziesiąt koncertów, kilkuset artystów i ponad trzydzieści tysięcy widzów – tak wyglądają ostatnie edycje Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Festiwal ten jest największą imprezą organizowaną przez obchodzące w tym roku 40-lecie Centrum Kultury w Krynicy-Zdrój. I od wielu lat jest wizytówką uzdrowiska.


Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że Kiepura plus piękny śpiew równa się Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. I tak będzie już za parę dni. W sobotę, 11 sierpnia rozpocznie się  52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Tegoroczna edycja przyniesie blisko 35 imprez, w tym wielkie gale operowe, operetkowe, spektakle operowe i teatralne, widowiska plenerowe, koncerty kameralne, spotkania z artystami.

Jak zapowiada Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju, tegoroczny festiwal będzie niezwykle atrakcyjny i bardzo międzynarodowy. Na estradach i scenach Krynicy pojawi się  grono uznanych artystów przede wszystkim z Austrii, ale także z takich krajów jak m.in.: Japonia, Chiny, Meksyk, Białoruś, Ukraina, Rosja, Czechy, Węgry oraz Polska.

Na festiwalu, organizowanym przez Gminę Krynicę-Zdrój i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju,  a merytorycznie przygotowanym przez Radę Programową, w której zasiadają m.in. Elżbieta Gładysz oraz profesorowie Stanisław Krawczyński i Ryszard Karczykowski wystąpią m.in.: Luis Chapa, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Mari Moriya,  solistka światowych scen operowych, w tym także nowojorskiej Metropolitan Opera;  Katerina Hebelkova, artystka Opery Narodowej w Pradze; Aliaksandr Mikhniuk, solista Teatru Wielkiego w Mińsku oraz soliści Operetki Budapesztańskiej: Aisha Kardffy i Károly Peller.

Licznie na festiwalu pojawią się artyści z Wiednia, którzy przywiozą do Krynicy na finał niezwykle atrakcyjne wielkie show operetkowe „Wiedeń dla Kiepury”, pełne muzyki i tańca, na które złożą się przeboje ze słynnych operetek m.in. Straussa, Lehara, Kalmana. Show przedstawią mistrzowie tego gatunku: Isabel Seebacher, Elisabeth Schwarz, Vincent Schirrmacher, Jeffry Treganza oraz grupa taneczna Tanzformation i najsłynniejsza orkiestra operetkowa Wiener Opernball Orchester pod dyrekcją Uwe Theimera.

Na festiwalu wystąpi również wielu polskich solistów, jak m.in. Wojciech Śmiłek, bas  Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie znany z teatrów operowych Europy, a także ulubieńcy publiczności m.in.:  Iwona Socha, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, Ewelina Szybilska, Katarzyna Mackiewicz, Łukasz Gaj, czy młody, ale już robiący karierę za granicą Hubert Zapiór.

Oprócz Wiener Opernball Orchester  zagra także inny wiedeński zespół Wiener Solisten Orchester pod dyrekcją Jaroslava Kyzlinka, dyrektora Opery Narodowej w Pradze oraz Lwowska Filharmonia pod batutą jej naczelnego dyrektora Wolodymyra Sywohipa.  Artystom będą towarzyszyły także cztery polskie orkiestry: Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry pod dyrekcją Piotra Rubika, Filharmonii Zabrzańskiej pod kierunkiem Rafała Janiaka i Sławomira Chrzanowskiego, Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego oraz Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod batutą Mieczysława Smydy.

W głównym nurcie koncertów wieczornych oprócz gal operowych i operetkowych będzie można usłyszeć przeboje Piotra Rubika, czy Pudelsów, którzy wystąpią wraz z orkiestrą, oraz co zapewne stanie się atrakcją koncert zespołu Mazowsze czy spektakl słynnej opery Mozarta „Cosi fan tutte”. W popołudniowej linii koncertów zaplanowano wiele atrakcji, w tym m.in. dwa spektakle muzyczne: „O miłości...

Absolutnie wszystko według Mistrza Wojciecha Młynarskiego” (Centrum Kultury w Gdyni) oraz „Akompaniator”, będący opowieścią o miłosnej obsesji z muzyką operową w tle (Teatr Muzyczny w Poznaniu). Nie zabraknie też tak lubianych przez publiczność porannych „Krynickich Spotkań z Artystą” oraz plenerowych widowisk „Uśmiechnij się z Kiepurą”. Festiwalowi towarzyszyć będzie wykonanie Symfonii niepodległościowej Sebastiana Perłowskiego z udziałem śpiewaków: Małgorzaty Walewskiej i Andrzej Dobbera.

Festiwal im. Jana Kiepury należy do najstarszych w Polsce i do najbardziej znanych. Udało mu się przetrwać wszelkiego rodzaju burze dziejowe, m.in.: stan wojenny, reformę ustrojową, inflację i wymianę pieniędzy, polski wczesny kapitalizm lat 90., a także upadek wielkich przedsiębiorstw państwowych. Przez ponad półwieku działalności festiwal miał swoje lata tłuste i chude; edycje budowane z wielkim międzynarodowym rozmachem, jak i te niezwykle skromne, policzone głównie na to by przetrwać. Nie zmieniło to jednak faktu, że krynicki festiwal stał się prestiżowy i należy na nim bywać.

Więcej na temat historii festiwalu można przeczytań w odcinku nr 10 cyklu jubileuszowego o Centrum Kultury: „Festiwal  Kiepury, świat muzyki w Centrum Kultury w Krynicy-Zdrój”.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Rozmowy o historii Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, które w tym roku obchodzi 40-lecie, można też usłyszeć na antenie Radia RDN, w każdy wtorek o godz. 10.10. Zapraszamy!







Dziękujemy za przesłanie błędu