Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
10/05/2017 - 09:20

Erasmus + w Gimnazjum w Grybowie. Na trasie Portugalia

To już kolejny wyjazd młodzieży z Gimnazjum z Grybowa w ramach programu Erasmus + „With Mathematics Through Life” 2016 – 2017. Od 30 kwietnia do 6 maja trwało spotkanie w Portugalii, w którym uczestniczyła nie tylko młodzież z Polski (Magdalena Aleksander, Weronika Furtak, Magdalena Sekuła, Magdalena Ptaszkowska, Sylwia Gomułka, Patrycja Pająk, Weronika Broda, Karol Janusz, Kinga Gruca, Kinga Sekuła, Beata Góra oraz opiekunowie Marceli Stanisz i Magdalena Janusz) ale i z Norwegii i Turcji oraz młodzież ze szkoły w Pedome. Jak sam tytuł projektu wskazuje, tematem przewodnim była matematyka w różnych dziedzinach życia.

Pierwszego dnia młodzież  poszukiwała matematyki w dyscyplinach sportowych, następnie  zwiedziła  zabytki pierwszej stolicy Portugalii- Guimarães - miasteczko, które zostało założone przez Vimara Peres – pierwszego hrabiego Portugalii. Tutaj urodził się również pierwszy król Alfons I.

Kolejny dzień również przyniósł wiele wrażeń. Dyrektor Szkoły Pedome serdecznie powitał wszystkich, wręczył identyfikatory, a symbolem otwarcia projektu był pyszny tort przygotowany przez Radę Rodziców. Uczestnicząc w zajęciach  lekcyjnych uczniowie mieli okazję rozwiązać różne zadania matematyczne. Nauczyciele poznali zaplecze edukacyjne szkoły i zapoznali się programami nauczania sieci szkół Pedome ( 9 placówek).

W trzecim dniu pobytu wykonanie regionalnych gier  matematycznych dało wszystkim wiele satysfakcji,  oczywiście zabraliśmy je do Polski, aby  przez fajną zabawę rozwijać umiejętności matematyczne. W godzinach popołudniowych w programie zaplanowane było zwiedzanie Bragi - jednego z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000-letniej historii oraz jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie, założone w czasach rzymskich jako Bracara Augusta.  

Czwartek okazał się kolejnym dniem niespodzianek.  Mieliśmy okazję zwiedzić parlament w Lizbonie, w którego skład wchodzi 230 deputowanych. Gmach parlamentu znajduje się w zabytkowym budynku benedyktyńskiego klasztoru Pałacu São Bento w stolicy kraju. Wracając do Pedome, kolejnym punktem było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które powstało w odpowiedzi na prośbę Maryi, wyrażoną po raz pierwszy podczas objawienia 13 sierpnia 1917 r. i powtórzoną w dniu 13 października tego samego roku.

W ostatnim dniu spotkania międzynarodowego zawitaliśmy w Porto. Jest to bardzo malownicze miasto znajdujące się nad oceanem Atlantyckim.  W muzeum World of Discoveries,  gdzie zobaczyliśmy niesamowite rekonstrukcje  statków oraz   przyrządy używane na morzach takie jak: busola czy kompas. Spacerując brzegiem oceanu Atlantyckiego, piękny widok fal pochłaniających piasek na brzegu zachwycił wszystkich.  Kolejną atrakcją był Most Ponte Dom Luis I - został tak nazwany na cześć króla Ludwika I, który łączy brzegi rzeki Douro.

Punktem kulminacyjnym  było wręczenie przez dyrektora Szkoły Pedome  certyfikatów dla wszystkich uczestników spotkania.

Gimnazjum w GrybowieMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu