Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
02/04/2021 - 06:00

Dzisiaj Wielki Piątek. Jest to dzień męki i śmierci krzyżowej Jezusa

Krzyż, rozważanie Męki Pańskiej, pokuta i umartwienie oraz Grób Pański. To cztery rzeczywistości, które charakteryzują Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego. Warto zatrzymać się choć na chwilę o godz. 15, aby uczcić moment śmierci Jezusa. Dzisiaj kapłani nie sprawują Eucharystii. Szaty liturgiczne mają kolor czerwony. W kościołach odczytana zostanie Męka Pańska, a wierni wysłuchają jej w wielkim skupieniu.

Dzisiaj od samego rana wierni gromadzą się w kościołach i adorują Pana Jezusa w Ciemnicy. Późnym popołudniem rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku. Kapłani w czerwonych szatach, które symbolizują miłość zwyciężającą na krzyżu, w ciszy wejdą przed ołtarz i upadną na twarz. Jest to symbol uniżenia się człowieka oraz smutek i ból Kościoła. Wierni także uklękną i będą modlić się w ciszy, po czym rozpocznie się Liturgia Słowa. Kapłan odczyta opis Męki Pańskiej. Głównym i najważniejszym punktem wielkopiątkowej liturgii będzie adoracja Krzyża. Następnie duchowni udzielą Komunii św. Na zakończenie przeniosą Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, a główny ołtarz w świątyni zostanie obnażony. Wierni będą adorować Pana Jezusa do późnych godzin nocnych i przez całą Wielką Sobotę.

Zobacz też Dzisiaj Wielki Czwartek. Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Krzyż jest najważniejszym znakiem Wielkiego Piątku. Dla ludzi wierzących to znak zbawienia i pamiątka dobrowolnej ofiary Jezusa Chrystusa za zbawienie świata. To dlatego w IV wieku zrodził się zwyczaj adoracji jedynie prawdziwych relikwii Krzyża Zbawiciela. Z czasem coraz więcej kościołów pozyskiwało małe fragmenty z Krzyża Zbawiciela przygotowując dla nich relikwiarze w formie Krzyża. Były one przedmiotem czci i adoracji w Wielki Piątek. Obecnie w liturgii i w naszych nabożeństwach do adoracji są wystawiane Krzyże bardziej okazałe, na których umieszczany jest wizerunek Chrystusa cierpiącego. Ten zwyczaj – wraz z poleceniem ucałowania stóp Pana Jezusa – miał swój początek w 1570 r., kiedy uznano, że taki gest jeszcze bardziej pobudzi wiernych do pobożnego rozważania Męki Pańskiej.

W bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie można zobaczyć pęknięcie w skale, w którym został wbity Krzyż Jezusa. Podania przekazują, że poniżej tego miejsca znajduje się również grób Adama. Ma to podkreślić prawdę, że śmierć Chrystusa odkupiła grzech pierworodny, którego dopuścił się pierwszy człowiek w ogrodzie rajskim. 

Zobacz też Triduum Paschalne w parafiach. Zobacz, o której odprawiane będą nabożeństwa

Nie zapominajmy, że dzisiaj obowiązuje post ścisły, a więc katolicy mają obowiązek powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych i ograniczyć liczbę posiłków do trzech. Do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani wszyscy, którzy ukończyli 14 lat aż do śmierci. Z kolei post ścisłym, a więc ograniczenie posiłków do trzech obowiązuje osoby między 18 a 60 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że dzieci i młodzież poniżej 14 roku życia w te dni wspólnej pokuty nie są wezwane do żadnego umartwienia, bowiem trzeba się troszczyć, aby też i u nich wyrabiać autentycznego ducha pokuty. Kościół nie zabrania również osobom powyżej 60. roku życia podejmowania postu ścisłego. Jeżeli tylko czują się na siłach i stan zdrowia im na to pozwala, mogą go nadal podejmować, w duchu wynagrodzenia i pokuty. Pokuta bowiem jest nie tylko wynagrodzeniem za zło i grzech. Jest ona również sposobem okazania wdzięczności Chrystusowi za jego cierpienie i śmierć na Krzyżu.

Aby jak najlepiej przeżyć ten wyjątkowy dzień, duchowni przygotowali dla wiernych rytuał na Wielki Piątek. Znajdziecie w nim wskazówki, jak dobrze przeżyć ten dzień, nie wychodząc z domu. Aby pobrać kliknij TUTAJ.  ([email protected] Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej, Rytuał Rodzinny, Fot. Ilustracyjna)







Dziękujemy za przesłanie błędu