Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
01/04/2021 - 06:00

Dzisiaj Wielki Czwartek. Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Liturgią Wielkiego Czwartku rozpoczynamy celebrację Triduum Paschalnego, będącego szczytem całego roku liturgicznego i jego sercem. Podczas tych trzech świętych dni Kościół uobecnia w liturgii najważniejsze tajemnice z życia Jezusa, Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

- Dzisiaj w Wielki Czwartek przenosimy się myślą do Wieczernika i uobecniamy Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus Pan ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa - wyjaśnia ks. Sebastian Wiktorek, wikariusz Parafii św. Andrzeja Apostoła w Siedlcach.

Zobacz też Droga krzyżowa epidemii. Niezwykłe rozważania na wyjątkowe czasy

Ostatnia Wieczerza była tradycyjną ucztą paschalną na pamiątkę wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty Jezusa nawiązywały do tradycji żydowskiej. Jezus jednak nadał tej tradycji nowy sens. Zamieniając chleb w swoje Ciało i wino w swoją Krew. Tym samym ustanowił Eucharystię. Jednocześnie słowami „To czyńcie na Moją pamiątkę” ustanowił sakrament kapłaństwa.

- Pascha Starego Przymierza sprawowana na pamiątkę wyjścia z niewoli egipskiej znajduje swe wypełnienie w Jezusie Chrystusie, który podczas Ostatniej Wieczerzy zapowiada zawarcie z ludem Nowego Przymierza. Nowe Przymierze zawarte we krwi Jezusa będzie mogło być ponawiane na zawsze dzięki sakramentowi kapłaństwa. Zarówno ten sakrament, jak i sakrament Eucharystii są dowodem wielkiej miłości Chrystusa, która na zewnątrz wyraża się w obrzędzie umycia nóg Apostołom – dodaje ks. Wiktorek. 

Zobacz też Wielki Tydzień w czasach pandemii. Jak dobrze przeżyć te wyjątkowe dni?

Wielki Czwartek jest też początkiem Triduum Paschalnego czyli obchodów, podczas których wszyscy chrześcijanie gromadzą się, aby towarzyszyć Jezusowi cierpiącemu, umęczonemu i aby oczekiwać Jego zmartwychwstania. Dzisiaj naszą myślą i sercem w liturgii przenosimy się do wieczernika, w którym Jezus spotyka się ze swoimi uczniami przed męką i zostawia im dwa największe skarby w postaci sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

Niestety przez pandemię koronawirusa, tegoroczne obchody Wielkiego Czwartku nie będą takie jak zwykle.

- Zdajemy sobie sprawę z panującej pandemii koronawirusa i zgodnie ze wskazaniami biskupa pomijamy podczas liturgii obrzęd umycia nóg. Wyjątkowego znaczenia nabiera hymn „Chwała na wysokości Bogu”, podczas którego rozdzwaniają się wszystkie dzwony, aby wraz z organami zamilknąć na trzy dni. Wtedy to wszystkie śpiewy wykonuje się bez akompaniamentu organ – tłumaczy ks. Sebastian Wiktorek.
 
Na zakończenie Mszy Wieczerzy Pańskiej, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy.
 
- Upamiętniamy tym samym modlitwę Jezusa w ogrodzie oliwnym. Po radosnym  „Chwała” nastaje cisza… samotna noc Jezusa w celi więziennej… Tę ciszę ma wypełnić nasza modlitwa, której niech będzie jak najwięcej – zachęca.

Zobacz też Przeżywamy Wielki Tydzień. Są to najważniejsze dni w roku dla każdego katolika

I wy możecie dzisiaj w waszych domach, przez proste gesty naśladować Jezusa. Jest na to dwojaki sposób. Po pierwsze zaplanujcie rodzinną wieczerzę, odmienną od tej w dzień powszedni. Natomiast jako modlitwę wieczorną  przeżyjcie namiastkę „Godziny świętej” czyli wspólne modlitewne czuwanie i trwanie z Jezusem konającym w Ogrójcu.

Aby jak najlepiej przeżyć ten wyjątkowy dzień, duchowni przygotowali dla wiernych rytuał na Wielki Czwartek. Znajdziecie w nim wskazówki, jak dobrze przeżyć ten dzień, nie wychodząc z domu. Aby pobrać kliknij TUTAJ. 

Choć tegoroczne święta będą wyglądały zupełnie inaczej niż te w ubiegłych latach, to mimo wielu zmartwień, jak najlepiej przeżyjmy Triduum Paschalne i nie traćmy radości wielkanocnej ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. ([email protected] Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej, Fot. Ilustracyjna)







Dziękujemy za przesłanie błędu