Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
03/04/2021 - 09:55

Dzisiaj Wielka Sobota. Jest to czas skupienia i wyciszenia

Wielka Sobota to dzień na prawdziwe zatrzymanie się, tak jak to czynimy w żałobie, po śmierci kogoś bliskiego. Chrystus spoczywa w grobie, a wierni kontemplują ten odpoczynek swojego Pana po zwycięskiej bitwie stoczonej na krzyżu.

Cisza i pustka ogarnia kościoły i świat, bo Chrystus został pogrzebany. Wydaje się, że wszystko się zakończyło i to w dodatku nie tak jak Apostołowie i uczniowie to sobie wyobrażali. Czekali na tryumfalne zdobycie królestwa i jego splendor oraz potęgę, a tu nagle ich Król leży teraz zabity w grobie. Przeżywanie Wielkiej Soboty w obecnej sytuacji, bardzo wymownie podkreśla ten fundamentalny aspekt ostatniego dnia przygotowania do Wielkanocy. Zatrzymało się wszystko.

Zobacz też Dzisiaj Wielki Piątek. Jest to dzień męki i śmierci krzyżowej Jezusa

Świąteczne przygotowania w domu jednak nie zwalniają, bo są konieczne do tego, by jutro doświadczyć choćby odrobinę wielkanocnej radości z rodziną. Dzisiaj od samego rana w kościołach trwa adoracja Jezusa Chrystusa złożonego do symbolicznego grobu, przy którym czuwają strażacy i ministranci. Wierni święcą pokarmy, które będą spożywać podczas śniadania wielkanocnego. Jest to czas skupienia, wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa.

W zwyczajnych okolicznościach w Wielką Sobotę przed południem większość chrześcijan idzie do kościoła, aby poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Jednak kiedy dokładniej przyjrzymy się historii świętowania Wielkiej Soboty, zauważymy, że nie święcenie pokarmów stanowi istotę tego dnia. Zwyczaj święcenia pokarmów jest elementem pobożności ludowej, która również pozwala doświadczyć Bożej obecności.

W ciągu wieków Wielka Sobota zmieniała swój charakter. Od przełomu III i IV wieku była ważnym dniem postu i modlitwy, który przygotowywał katechumenów do przyjęcia trzech sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrztu, bierzmowania i pierwszej Komunii św. W Rzymie uznano, że Noc Paschalna jest najlepszym dniem w roku na udzielanie tychże sakramentów.

Początkowo Wigilia Paschalna była celebrowana w nocy, tak aby mogła zakończyć się tuż przed świtem niedzielnym. Było to prawdziwe czuwanie na cześć Pana i oczekiwanie na Jego zmartwychwstanie. Z czasem jednak, z różnych powodów, zaczęto ją przesuwać na wcześniejsze godziny. W VI wieku ze względu na praktykę udzielania chrztu dzieciom rozpoczęcie Wigilii przesuwano najpierw na wczesne godziny wieczorne, a potem nawet popołudniowe w sobotę.

Zobacz też Dzisiaj Wielki Czwartek. Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Dzięki staraniom ruchu liturgicznego w pierwszej połowie XX wieku, papież Pius XII już w 1951 r. zezwolił na to, by Wigilię Paschalną celebrować w nocy z soboty na niedzielę (zostawiając kapłanom wybór pory celebracji). W 1955 roku zdecydował, że od kolejnego roku wszędzie ma być obchodzona na ten sposób. Co ciekawe, kapłan w trakcie liturgii zmieniał kolor szat liturgicznych z fioletowego na biały i był to znak dla wiernych, że kończy się Wielki Post i czuwanie wielkosobotnie, a rozpoczyna się już msza wielkanocna.

W Wielką Sobotę zazwyczaj nawiedzamy nasze kościoły w dwóch zasadniczych celach. Pierwszy, to nawiedzenie Grobu Pańskiego w celu osobistej modlitwy i adoracji Krzyża, a następnie pobłogosławienie pokarmów (tzw. święconki) na stół wielkanocny.

Zobacz też Triduum Paschalne w parafiach. Zobacz, o której odprawiane będą nabożeństwa

W Kościele jest obecny Pan Jezus, który na nas oczekuje i to nie tylko w Wielką Sobotę. Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, czym wypełnić czas nawiedzenia Grobu Pańskiego. Czy tylko podziwiać dekorację albo strażaków, harcerzy czy ministrantów pełniących straż przy Grobie Pańskim? Oglądanie Grobu Pańskiego nie może zastąpić prawdziwej modlitwy i wewnętrznej zadumy nad tajemnicą śmierci Chrystusa. Nawiedzając kościół, powinniśmy pamiętać zwłaszcza o tym aspekcie duchowym – spotkaniu z Chrystusem w cichej modlitwie. Niestety, czasem trudno w Wielką Sobotę w kościele o dłuższy moment ciszy, bo nieustannie wymieniają się ludzie, przychodzący na poświęcenie pokarmów.

Czytaj dalej na kolejnej stronie...







Dziękujemy za przesłanie błędu