Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
29/04/2021 - 07:15

Dziś Międzynarodowy Dzień Tańca. Martyna i Ola wytańczyły nagrody

Dzisiaj, 29 kwietnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Kilka dni wcześniej, Martyna Krynicka i Aleksandra Rolka z Krynickiego Studia Baletowego im. Władysława Szlęka wytańczyły nagrody na ogólnopolskim IV Festiwalu Sztuki Tanecznej „Pląsowadła” w Dobrzyniu Wielkim.

IV Festiwal Sztuki Tanecznej „Pląsowadła” organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Wśród 212-stu artystów z całej Polski, biorących udział w konkursie, znalazły się dwie tancerki z Krynickiego Studia Baletowego im. Władysława Szlęka.

W kategorii w kategorii: "balet point solo", 16-24 lat Martyna Krynicka z wariacją z baletu „Giselle” wytańczyła pierwsze miejsce, zaś w kategorii: "balet neoklasyka solo", 12-15 lat Aleksandra Rolka z wariacją z baletu „Esmeralda” zajęła trzecie miejsce. Opiekunką i choreografką zespołu baletowego jest Małgorzata Malczak.

Krynickie Studio Baletowe im. Władysława Szlęka w swoim repertuarze ma m.in: układ choreograficzny do "Marszu Radetzkiego" Johanna Straussa, a także „Walc kwiatów” z baletu „Dziadek do Orzechów” Piotra Czajkowskiego, ognisty taniec hiszpański i wiele innych. Patronat honorowy nad Krynickim Studiem Baletowym im. W. Szlęka roztacza maestra Teresa Żylis-Gara, jedna z największych śpiewaczek operowych. 

Od 1982 roku na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca, ustanowiony przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień ten wybrano, aby upamiętnić chrzest francuskiego, XVIII wiecznego „Ojca teatru baletowego”, reformatora sztuki tańca, tancerza, choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a. Instytucje artystyczne organizują tego dnia wydarzenia związane z tańcem, a mianowicie spektakle, premiery, koncerty, gale, spotkania oraz wykłady tematyczne. (MK) fot. arch. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020

„Mecenas Czytelnictwa”