Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
18/08/2022 - 13:45

Dwie osoby zasłużone dla regionu otrzymają odznaczenia państwowe od prezydenta

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla księdza Stanisława Czachora oraz Władysławy Franczak odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 22 sierpnia. Szczegóły poniżej.

Wręczenie odznaczeń – program uroczystości

Na ręce księdza prałata Stanisława Czachora wręczony zostanie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta Polski, Andrzeja Dudę. Władysława Franczak również odbierze Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość wręczenia odznaczeń rozpocznie się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza w Nowym Sączu o godzinie 12:00.

Ceremonia wręczenia odznaczeń będzie miała miejsce na sali obrad imienia St. Małachowskiego w budynku nowosądeckiego Ratusza. Ta część wydarzenia rozpocznie się około godziny 13:30.

Ksiądz Stanisław Czachor – życiorys

W 2019 roku ksiądz prałat Stanisław Czachor obchodził doniosły jubileusz 50-lecia pracy duszpasterskiej w Nowym Sączu. W mieście znany jest jako wieloletni i pierwszy proboszcz parafii św. Kazimierza. To również żarliwy patriota i kaznodzieja.

Ks. Stanisław Czachor pochodzi z Niedzielisk koło Brzeska. Wyrastał w bardzo religijnej i patriotycznej rodzinie chłopskiej. Jego ojciec założył mleczarnię w Szczurowej i przyjaźnił się z Wincentym Witosem, razem trafili za działalność w PSL w 1932 roku do Berezy Kartuskiej.

W 1948 roku Stanisław Czachor wstąpił do seminarium tarnowskiego. Po święceniach kapłańskich pracował na parafii w Borzęcinie, a potem przez 11 lat w Dębicy. W 1969 roku objął rektorat kaplicy szkolnej w Nowym Sączu (po ks. Józefie Gucwie, późniejszym biskupie pomocniczym diecezji tarnowskiej), a w 1977 roku został pierwszym proboszczem parafii św. Kazimierza.

Proboszczował do 2001 roku, kiedy w wieku 70. lat przeszedł na emeryturę, pozostając w parafii jako rezydent, posługując niestrudzenie na kazalnicy i w konfesjonale.

Władysława Franczak – życiorys

Pani Władysława w 1980 roku włączyła się w działalność na rzecz przemian demokratycznych. Była współzałożycielką organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” przy ZOZ w Limanowej. Wybrana do zarządu Tymczasowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w ZOZ w Limanowej, a w styczniu 1981 roku do Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w tym zakładzie.

Z odwagą, wielkim sercem i zaangażowaniem troszczyła się o sprawy pracownicze. Była pracownikiem pracowni RTG w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. W stanie wojennym włączyła się w pomoc internowanym i ich rodzinom dostarczając lekarstwa i udzielając wszelkiej pomocy potrzebującym.

W stanie wojennym pisała i rozwieszała ulotki antykomunistyczne oraz wywieszała flagi państwowe i „Solidarności” przez co była często przesłuchiwana w Nowym Sączu. Została zwolniona z pracy.

W 1989 r. uczestniczyła w reaktywowaniu NSZZ „Solidarność” w ZOZ w Limanowej, a następnie  została wybrana do Zarządu Komisji Zakładowej w tym zakładzie. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Województwa Nowosądeckiego jako przedstawiciel Limanowej. 

Brała aktywny udział w organizowaniu wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r. oraz w kampanii wyborczej kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” do Parlamentu. Była członkiem Zarządu Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Miasta i Gminy Limanowa, brała udział w organizacji wyborów samorządowych w 1990 roku oraz w kampanii wyborczej kandydatów Komitetu Obywatelskiego.

Założycielka Biura Radia Maryja w powiecie limanowskim. Współpracowała przez kilkanaście lat z duszpasterstwem na Ukrainie i organizowała letni wypoczynek dla dzieci z Truskawca. Organizatorka m.in. licznych pielgrzymek na Jasną Górę oraz  wyjazdów grupowych m.in. na beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Aktywny orędownik wspierania rodziny przez państwo polskie.

Na uroczystość zapraszają Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Region Małopolski, prezydent miasta Nowego Sącza, Klub Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu oraz biuro senatorsko-poselskie w Limanowej. (oprac. [email protected], fot. Sylwester Adamczyk)







Dziękujemy za przesłanie błędu