Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
08/11/2022 - 12:10

Droga Krzyżowa w obozie zagłady. Mieszkańcy Sądecczyzny uczestniczyli w modlitwie [ZDJĘCIA]

Tradycyjna Droga Krzyżowa po raz kolejny odbyła się w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Uroczystość powróciła po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Wśród setek uczestników nie zabrakło także osób z Sądecczyzny. Jak mówi Irena Miczołek z grybowskiego SKT Sądeczanin, to żywa lekcja pokory i historii.


Tradycyjna Droga Krzyżowa w Auschwitz-Birkenau 

Tradycyjna Droga Krzyżowa w intencji ofiar obozów, gułagów i wojen na terenie byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Brzezince odbywa się od bardzo dawna.

Obóz, a więc brama śmierci dla Polaków, Żydów i innych narodowości stała się bramą pamięci w modlitwie za zgładzonych, zagłodzonych i wyniszczonych. W ostatnich latach droga krzyżowa nie mogła przejść ze względu na pandemię. W tym roku nic już jednak nie stało na przeszkodzie, aby ją ponownie zorganizować.

Mieszkańcy Sądecczyzny wzięli udział w modlitwie

Wzięło w niej udział kilkaset osób z miejscowych parafii oraz wielu przyjezdnych. - Wśród pątników z Polski nie zabrakło sądeczan, którzy złożyli hołd ofiarom nieludzkiej kaźni. Organizatorem pielgrzymki była parafia św. Piotra i Pawła w Łososinie Dolnej. Ten szczególny wyjazd, połączony z modlitwą za zmarłych, w czasie pogardy dla ludzkiego życia, która ma miejsca na wschodzie, oraz modlitwą za katów zorganizował ks. proboszcz Piotr Drewniak. Rodzice zabrali ze sobą również dzieci. To żywa lekcja pokory i historii – informuje Irena Miczołek, prezes grybowskiego oddziału SKT Sądeczanin.

- Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie nabożeństwa, jak i tym, którzy prowadzili rozważania przy poszczególnych stacjach – czytamy na stronie parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince. ([email protected], fot.: Irena Miczołek, Joanna Tokarz)

Tradycyjna Droga Krzyżowa w Auschwitz-Birkenau
Tradycyjna Droga Krzyżowa po raz kolejny odbyła się w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Wśród setek uczestników nie zabrakło także osób z Sądecczyzny.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu