Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
16/08/2022 - 11:35

Dożynkowe dzieła sztuki. Mieszkańcy przez wiele dni robili te cudowne wieńce

Wieniec dożynkowy, to zaraz obok chleba, najważniejszy symbol święta plonów. Piękne konstrukcje przepełnione symbolami można było zobaczyć podczas tegorocznych dożynek w Korzennej. Który z wieńców dożynkowych najbardziej Wam się podoba?

Nie przegap relacji z tegorocznych dożynek w Korzennej: Święto rolników w gminie Korzenna [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wieniec jest jednym z najważniejszych symboli dożynek, czyli święta plonów wieńczącego żniwa. Konstrukcja symbolizuje dostatek, urodzaj oraz radość rolników z zebranych plonów. Wieńce są więc bardzo bogato zdobione.

Niesamowitą pomysłowością wykazali się mieszkańcy gminy Korzenna, którzy zaprezentowali swoje wieńce podczas tegorocznych dożynek. Każde z szesnastu sołectw mogło pochwalić się własnoręcznie przygotowaną oryginalną konstrukcją.

Jak mówi Maria Nędza, starościna dożynek, przygotowanie takiego wieńca trwa bardzo długo – czasem nawet kilka tygodni – i wymaga wiele pracy. Tworzenie wieńca rozpoczyna się od zespawania specjalnej konstrukcji.

W odpowiednim czasie trzeba też zebrać zboża. Wieniec ozdabiany jest zbożami, ziołami, świeżymi kwiatami polnymi czy owocami. Dożynkowe dzieła sztuki zaprezentowane w miniony weekend w Korzennej pełne są symboliki religijnej i patriotycznej.

Wieniec mieszkańców Bukowca został przyozdobiony wstążkami i polnymi kwiatami. Wieniec z Janczowej był jedną z najwyższych konstrukcji zaprezentowanych na dożynkach. Swoim kształtem przypominał kosz.

Mieszkańcy Jasiennej wykorzystali symbolikę religijną. Na tle wielkiego, czerwonego serca wpisanego w okrąg, stoi kielich z Hostią. Konstrukcję wieńczy krzyż.

Sołectwo Koniuszowa nawiązało do symboli patriotycznych: mapa Polski, biało-czerwone wstążki. Nie zabrakło również religijnych odniesień, np. poprzez różaniec.

Mieszkańcy Korzennej wpadli na pomysł, aby pod specjalną kopułą ze zbóż i ziół schować dary ziemi. W koszu znajdziemy winogrona, kukurydzę, jabłka, marchew czy słonecznik. Lipnica Wielka zaprezentowała misternie wykonany wizerunek Matki Boskiej.

Mieszkańcy Łęki postawili na jasną kolorystykę. Swój wieniec przyozdobili białymi i fioletowymi kwiatami. Patrząc na wieniec dożynkowy z Łyczanej, nie ma się wątpliwości, że tam żniwa były bardzo udane. Równie bogatą konstrukcję zaprezentowali mieszkańcy Miłkowej.

Mogilno przygotowało natomiast swego rodzaju kapliczkę, pod której kopułą, wśród ziół i zbóż, kryje się figurka Matki Boskiej. W punkcie centralnym wieńca dożynkowego z Niecewi znajdziemy bochen chleba. To ważny symbol dożynek.

Posadowa Mogilska postawiła na symbolikę religijną. Pod zbożowym „daszkiem” zobaczymy Maryję z Jezusem na rękach. Figura odznacza się na tle czerwonego serca.

Mieszkańcy Siedlec przyozdobili swój wieniec owocami, kwiatami i bochenkiem chleba. Nad nim wisi symbol Najświętszego Sakramentu. Słowikowa przygotowała misterną konstrukcję dożynkową z chlebem, krzyżem, dzwonem, a nawet dwoma gołębiami.

Mieszkańcy Trzycierza umieścili figurę Matki Bożej w okręgu wykonanym ze zbóż. Sołectwo Wojnarowa zaprezentowało piękną konstrukcję w kolorystyce złoto-żółtej.

Wszystkie wieńce można zobaczyć w poniższej galerii zdjęć. Który z nich najbardziej przypadł Wam do gustu? ([email protected])

Dożynkowe dzieła sztuki. Mieszkańcy przez wiele dni robili te cudowne wieńce




Wieniec dożynkowy, to zaraz obok chleba, najważniejszy symbol święta plonów. Piękne konstrukcje przepełnione symbolami można było zobaczyć podczas tegorocznych dożynek w Korzennej. Który z wieńców dożynkowych najbardziej Wam się podoba? (fot. SKS)






Dziękujemy za przesłanie błędu