Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
03/09/2020 - 14:30

To dopiero szkoła! Całkiem pozbyli się dzwonka na przerwach

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Czaczowie postanowiła w tym roku szkolnym nie korzystać z dzwonka. Wszystko po to, aby zadbać o prawidłowy rozwój dzieci.

Szkoła Podstawowa w Czaczowie, fot. Sądeczanin

W pierwszy dzień szkoły uczniowie z Czaczowa nie usłyszeli dzwonka. I nie usłyszą przez cały rok szkolny. Powodem nie jest awaria kultowego nawoływacza na przerwę i lekcje, ale decyzja dyrekcji i grona pedagogicznego. Brak dzwonka ma pomóc dzieciom w rozwoju.

Przytaczane przez szkołę badania naukowców z warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Politechniki Gdańskiej wskazują, że co piąte dziecko ma problemy ze słuchem. To z kolei wpływa na ich rozwój i wyniki w nauce. Hałas podczas przerwy przekracza 100 decybeli, podczas gdy norma wynosi 45.

Czytaj także: Sądecka młodzież jest trudna? A może to dorośli mają problem

Dbanie o słuch dzieci jest tylko jednym argumentem przemawiającym za pozbyciem się staromodnego dzwonka. Chodzi również o wypracowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności.

- Uczymy tym samodyscypliny i umiejętności kontroli czasu – mówi dyrektor szkoły, Irmina Michałowicz-Hajduk. – W dobie zdalnego nauczania dzieci dużo godzin spędzały w wirtualnej rzeczywistości i traciły poczucia czasu. Nasze działanie jest też odpowiedzią na to, co nas spotkało.

Irmina Michałowicz-Hajduk, SP w Czaczowie. Fot. Sądeczanin

Dzwonek nie został zastąpiony innym, bardziej przyjemnym dźwiękiem - po prostu nie dzwoni. Dzieci i nauczyciele sami muszą kontrolować czas. Na ścianach w klasach i na korytarzu co rusz spotyka się zegary. Część pracowników i uczniów również wyposażyła się w zegarki.

Jak zaznacza dyrektor placówki, Irmina Michałowicz-Hajduk, rezygnacja z dzwonka to nie eksperyment, a wprowadzone rozwiązanie chwalą pedagodzy, dzieci oraz rodzice.

Zarówno nauczyciele, jak i dzieci dokładnie pilnują czasu przerw. Co ciekawe, uczniowie wcale nie chcę przedłużać wolnego od lekcji i sami zbierają się do klas. Bez nawoływania ze strony nauczycieli. Dwie minuty przed zakończeniem przerwy śniadaniowej na korytarzu już jest coraz ciszej. To cichy sygnał, że przerwa się kończy i trzeba wracać do sali lekcyjnej.

Szkoła Podstawowa w Czaczowie bez dzwonka jest zdecydowanie cichsza. Dyrektor szkoły liczy, że wprowadzona zmiana zostanie w placówce na dłużej i przyniesie w przyszłości wiele korzyści dla uczniów – staną się bardziej odpowiedzialni i mniej zestresowani. (Tekst i zdjęcia: PS)

Zobacz również: Mimo pandemii PWSZ jest gotowa na nowy rok akademicki. Jak wygląda rekrutacja?Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)