Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
10/01/2019 - 15:45

Dobra książka. Sądeczanin poleca. J.S. Margot, "Mazel Tow" (4)

Mazel Tow - inspirujący reportaż o przenikaniu dwóch tradycji chrześcijańskiej i judaistycznej. Książka pokazuje jak ważny jest dialog w społeczeństwie multikulturowym zwłaszcza w Europie XXI wieku.

W przeciwieństwie do bardzo eleganckiego domu państwa Schneiderów biuro pana domu było bardzo nieszykowne. Stały w nim czarne, metalowe, zaśmiecone biurko i cztery krzesła. Pachniało stęchlizną, jakby okna zabrudzonego smugami deszczu nie otwierano od lat, a ściany betonowego budynku, w którym, sądząc po liczbie skrzynek pocztowych, znajdowało się wiele firm, zalatywały pleśnią. Sekretarki w tym budynku, wyróżniające się głównie brakiem gustu, były własnością wspólną, podobnie jak meble biurowe, maszyny do pisania, kserokopiarki i komputery IBM (…).

Okazało się, że religijni Żydzi izolowali się od społeczeństwa i ta segregacja, którą świadomie podtrzymywali, zaczynała się już w dzieciństwie. Jak to możliwe? Dlaczego mniejszość chce się tak wyraźnie oddzielać od większości? Kto, oprócz białych w Afryce Południowej, uważał za konieczne chronienie swojej tożsamości przed resztą świata? Czy kryła się za tym pretensjonalność, czy strach? Trzeba być ślepym na własną historię, przecież ten silnie zjednoczony naród był niedawno wrogiem numer jeden nazistowskich Niemiec i ich sojuszników, a oto czterdzieści lat później nadal chce się wyróżniać i szuka izolacji (…).

- Jak można dążyć do zjednoczenia społeczeństwa, jeśli pewne grupy chcą się coraz bardziej izolować?

- Nie znasz naszej historii – opowiedział, trzymając ręce w powietrzu gotowe do złapania piłki. – Żydowscy sportowcy nie byli dopuszczani do nieżydowskich klubów. Musieliśmy się sami zorganizować, bo nikt za nas nigdy tego nie zrobił (…).

Cytaty pochodzą z książki:
J.S. Margot „Mazel Tow”, Wydawnictwo Czarne, 2018

Wybór fragmentów: AU

Osoby zainteresowane współpracą w zakresie doboru tytułów do prezentacji zapraszamy do kontaktu: [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu