Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
09/01/2019 - 10:50

Dobra książka. Sądeczanin poleca. J.S. Margot, "Mazel Tow" (3)

Mazel Tow inspirujący reportaż o przenikaniu dwóch tradycji chrześcijańskiej i judaistycznej. Książka pokazuje jak ważny jest dialog w społeczeństwie multi-kulturowym zwłaszcza w Europie XXI wieku.

Przyglądałam się domom i kamienicom po przeciwnej stronie ulicy. Tam również stały w oknach wieloramienne świeczniki, jedne większe od drugich. Policzyłam ramiona: siedem, czasami dziewięć. Taki sam przezroczysty pojemnik wisiał w drzwiach sąsiadów z naprzeciwka. Stał przed nimi mężczyzna w czarnym chałacie i kapeluszu z szerokim rondem. Szukał kluczy, grzebał w teczce i obrócił się w stronę ulicy, przez co był lepiej oświetlony. Skinęłam uprzejmie głową, ale mężczyzna udawał, że mnie nie widzi. Zanim zniknął za drzwiami, szybkim ruchem dotknął pojemnika (…).

Poprosił, żebym usiadła. – Jeśli mi pani poda rękę, to ja ją uścisnę, panienko – powiedział, widocznie zauważył zmieszanie na mojej twarzy. – Szanuję, prawda, miejscowe zwyczaje. Jednak ze względu na bezpieczeństwo my, ortodoksyjni Żydzi, nie podajemy ręki kobiecie. To ma związek z czystością, ale nie o tym teraz rozmawiamy. Byłoby dobrze, gdyby pani szanowała nasze zwyczaje (…).

Pan Schneider zaczął wygłaszać monolog. Nie zostawił miejsca na wtrącenia, a jeśli próbowałam zadać pytanie, zachowywał się tak, jak politycy w talk show - po intermezzo niewzruszenie ciągnął swoją opowieść. (…).

Cytaty pochodzą z książki:
J.S. Margot „Mazel Tow”, Wydawnictwo Czarne, 2018

Wybór fragmentów: AU

Osoby zainteresowane współpracą w zakresie doboru tytułów do prezentacji zapraszamy do kontaktu: [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu