Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
10/07/2018 - 17:25

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Joachim Badeni OP "Prosta modlitwa" (2)

Bóg jest wiecznie młody, dlatego gdy ktoś ma z Nim kontakt, będzie ciągle młody.

Są dwie drogi – uczenie się modlitw już istniejących i droga modlitwy spontanicznej. Jednak jeśli ktoś nie modli się spontanicznie, to lepiej aby modlił się formalnie niż gdyby nie modlił się wcale. Ja przed nawróceniem chodziłem bardzo formalnie na Mszę świętą (…). Robiłem to bardzo formalnie, bo wypadało, bo wszyscy chodzili, więc ja też. Ale choć było to powierzchowne, to mnie na pewno bardzo przy Panu Bogu trzymało. To, co formalne, może w pewnej chwili stać się żywe. Gdy zabraknie nawet tego, to nie ma już nic, żadnej gleby, na której można siać. (…)

Tak więc odnoszę wrażenie, że Pan Bóg daje dary zwane mistycznymi – bezpośredniego rozpoznawania jego obecności – kilkuletnim dzieciom i młodzieży. Natomiast zdaje mi się, że Pana Boga dość zawodzą dorośli i ludzie starzy. Dlatego, że stary często popada w rutynę, ma wszystko oklepane. Dziecko tego nie ma, dziecko jest gotowe w każdej chwili robić coś nowego. (…). Ludzie w moim wieku to już koniec, skleroza. Mają żal do wszystkich, żal za przeszłością, żal za młodością. Dlatego starsi ludzie, emeryci, żeby ich życie cały czas przynosiło owoce, powinni nastawić się na szukanie żywego Boga. Wtedy nie będą się starzeć. Kontakt z żywym Bogiem powoduje, że się nie starzejemy. Bóg odmładza. (…). Zdaje się, że świętej Teresie od Jezusa Duch Święty ukazał się właśnie jako młodzieniec. Bóg jest wiecznie młody, dlatego gdy ktoś ma z Nim kontakt, będzie ciągle młody – nawet mimo fizycznej starości. (…). Dlatego namawiam wszystkich, żeby nie trzymali się tylko modlitwy obowiązkowej, ale żeby mówili do Boga w sposób żywy – jak żywy do Żywego.

Cytaty pochodzą z książki: Joachim Badeni OP, Alina Petrowa-Wasilewicz „Prosta modlitwa”, Wydawnictwo M, Kraków 2010Dziękujemy za przesłanie błędu