Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
05/01/2019 - 10:05

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Jacek Walkiewicz, „Pełna MOC życia” (4)

Każda sytuacja podnoszenia jakości swojego życia, zarówno fizycznego, psychicznego, jak i duchowego, wymaga przechodzenia przez zmiany.

Zmiany są jedynym stałym elementem naszego życia. A jednak większość nie mówi, że ich głównym celem życia są zmiany. Wręcz przeciwnie. Zadałem kiedyś pytanie studentom piątego roku, jakie mają cele na najbliższe lata. To, co powiedzieli zaszokowało i przeraziło mnie. Zdecydowana większość powiedziała, że jej głównym celem jest stabilizacja. (…).

Przecież wszystko, czego doświadczamy przez całe życie, potwierdza, że na stabilizację nie ma co stawiać, bo to cel utopijny. Życie jest niestabilne z samej swej natury. Stawiając sobie za cel życia stabilizację, można tylko doświadczyć rozczarowań. W życiu gospodarczym i politycznym obserwujemy jedną wielką zmianę. W życiu osobistym nie unikniemy zmian również. Świat połączył wszystko i wszystkich niewidzialnymi nitkami zależności. Kryzys w Europie wpływa na stan gospodarki w Azji i odwrotnie. Trudno znaleźć korporację czy chociażby małą firmę, która przetrwa na rynku bez ciągłego adaptowania się do zachodzących zmian. Tam, gdzie nie ma ciągłego procesu uczenia się, opartego na refleksji i kreatywnych rozwiązaniach, można tylko na chwilę popaść w iluzję błogiego spokoju, niebezpiecznego, zdradliwego, krótkoterminowego komfortu. Wcześniej czy później zmiana przyjdzie sama, zapuka lub wręcz wyważy drzwi.
Zmiany są jak wejście na nową górę. Inne widoki, inna perspektywa. Ale aby na nią wejść, musimy zejść z tej poprzedniej. Warto dokonywać zmian w swoim życiu. Warto też wspierać tych, którzy podejmują się wyzwań. (…).

Każda sytuacja podnoszenia jakości swojego życia, zarówno fizycznego, psychicznego, jak i duchowego, wymaga przechodzenia przez zmiany. Czy jesteś gotowy zagrać o dużą stawkę? Skoro i tak angażujesz to, co najcenniejsze, czyli swoje życie, to dlaczego by nie zagrać o największą stawkę. (..). Pomyśl o tym, co chciałeś zrobić, i na cokolwiek czekałeś, zacznij od razu. Z miejsca, w którym jesteś i z tym, co masz. Czasami wiem, czego nie chcę, ale jeszcze nie wiem, czego chcę. (…)


Trudno sobie wyobrazić, aby 200 lat temu używano słowa „sukces”. Nie sądzę, aby mówiono o motywacji, samorealizacji itp. Ale na pewno wspominano o szczęściu. Czy człowiek sukcesu to człowiek szczęśliwy? Czy szczęście to coś więcej niż sukces? Spytałem kiedyś studentów, czy są ludźmi sukcesu. Odpowiedzieli, że nie są. Więc spytałem, po czym poznają, że będą. Czy mają jakiś system rozpoznawania stanu sukcesu. To bardzo dobre pytanie. Po czym poznajesz, że odniosłeś sukces? Po tym, co widać, czy po tym, co słychać, czy po tym, co czuć? Widać stan konta i drogie gadżety, słychać szepty zazdrości, a czuć miękką skórę na fotelach drogiego samochodu. Dla nas, ludzi widzących i odbierających świat oczami, obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Jest wiele doświadczeń, które to potwierdzają. Naśladowanie stało się naszą drugą naturą. (…)

Cytaty z książki Jacka Walkiewicza „Pełna MOC życia”, wydanie II zmienione, Wydawnictwo Onepress

Wybór fragmentów: BPDziękujemy za przesłanie błędu