Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/08/2022 - 16:10

Camino jest Drogą Inicjacji, czyli doskonalenia duchowego

Zanim wyruszy się na Drogę Jakubową, warto poznać historię kraju, legendy i przeżycia tych, którzy szli nią przed nami. Wchodząc na ten szlak, uczestniczy się w jego historii, a już na pewno staje się on częścią historii osobistej każdego wędrowca. Camino jest ciągle żywe.

Zaproszenie: Ultreya!

Santiago de Compostela, obok Rzymu i Jerozolimy, jest jednym z trzech najważniejszych i najstarszych miejsc świętych chrześcijaństwa. Podaje się, że św. Jakubowi Starszemu, apostołowi należącemu do najbliższych przyjaciół Jezusa Chrystusa, przypadło wykonanie misji apostolskiej w Hiszpanii, na najdalszych krańcach Imperium Rzymskiego. Jego postać stała się przyczyną powstania jednego z największych i najważniejszych ruchów pątniczych jako wyrazu wiary. Fenomen ten poruszył całą Europę i skonsolidował jej tożsamość.Z różną intensywnością trwa nieprzerwanie przez 1200 lat.

Droga do św. Jakuba, znana jako Camino de Santiago, stanowi dziedzictwo duchowe Europy. UNESCO wpisało Camino na listę niematerialnych skarbów kultury ludzkości, gdyż na przestrzeni czasu uformowały je wszystkie elementy kulturowe: religijny, społeczny, intelektualny, artystyczny, ekonomiczny, sanitarny, a nawet dyplomatyczny. Poparcie ostatnich papieży tchnęło w nie ożywczego ducha.

Papież Franciszek w swej homilii inaugurującej Rok Miłosierdzia powiedział: „Pielgrzymowanie jest symbolem drogi, jaką każdy realizuje w ciągu swej egzystencji. Życie jest pielgrzymką, a istota ludzka pielgrzymem, który wędruje swą drogą aż do oczekiwanej mety”.

U podstaw fenomenu Camino leży zdolność do potęgowania odwiecznych wartości uniwersalnych, jakimi są wzajemne porozumienie i pomoc, solidarność, gościnność, harmonia z otaczającą przyrodą, kontemplacja dzieł sztuki związanych z tą Drogą, a przede wszystkim okazja do introspekcyjnej refleksji nad dotychczasowym życiem. W tym sensie Camino jest Drogą Inicjacji, czyli doskonalenia duchowego.

Słynne są słowa hiszpańskiego poety Antonia Machado (1875– 1939), które tak określają sens jakiejkolwiek drogi: „Wędrowcze, droga nie istnieje. Droga powstaje w miarę wędrówki”. Współczesny pisarz hiszpański Javier Martinez Reverte dodaje: „Nie ty tworzysz drogę. To droga tworzy ciebie”.

Zanim wyruszy się na Drogę Jakubową, warto poznać historię kraju, legendy i przeżycia tych, którzy szli nią przed nami. Wchodząc na ten szlak, uczestniczy się w jego historii, a już na pewno staje się on częścią historii osobistej każdego wędrowca. Camino jest ciągle żywe. Zatem „ULTREYA!”, czyli „Dalej!”, jak brzmiało pozdrowienie średniowiecznych pielgrzymów zdążających do Santiago.

Anna Maria Stefaniak, „Camino de Santiago. Miedzy historią, legendą i mitem”, Wydawnictwo WAM, 2018
Dziękujemy Wydawnictwu WAM za udostępnienie wybranych fragmentów







Dziękujemy za przesłanie błędu