Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
30/05/2019 - 14:55

Dobra książka: H. d'Ornano, "Piękno bez granic" (4)

Jak powstawało imperium kosmetyczne Sisley zrodzone z miłości między Francją a Polską? Biografia starego szlacheckiego rodu d’Ornano pochodzącego z Korsyki, którego losy od ponad 200 lat są związane z Polską. To również historia powstania firmy kosmetycznej Sisley. Jej autor Hubert d’Ornano urodził się w Polsce w 1926 roku. Hubert d’Ornano, potomek Marii Walewskiej i jego żona Izabela d’Ornano, z domu Potocka, stworzyli jedną z najbardziej ekskluzywnych marek kosmetycznych – Sisley.

Michel i ja wsiądziemy do ostatniego pociągu, który opuścił Polskę 31 sierpnia 1939. Wokół nas trwa powszechna mobilizacja, mężczyźni odnajdują z radością oddziały, do których są przydzieleni, podczas gdy inni pocieszają swe żony... Nazajutrz, 1 września, o 4.30 rano wojska Hitlera zajmują kraj, w którym się urodziłem.

Druga wojna światowa, a potem komunizm unicestwiły na zawsze świat Mełgiewa i Trawników. Posiadłości należące do arystokracji zostały skonfiskowane lub rozparcelowane, pałace, porzucone i nie konserwowane poznikały stopniowo z krajobrazów, wielkie rodziny

ziemiańskie zostały często wymordowane. Ci, co przeżyli, wyemigrowali albo przenieśli się do miast. Pierwsze lata mojego życia spędziłem w społeczeństwie, które było jeszcze Europą sprzed roku 1914: charakteryzowały je wspólnota, hierarchia, tradycja, duma ze swojej rangi, godność... Mam nadzieję, że odziedziczyłem po niej pewne wartości, które są mi drogie: honor, prawość, szacunek dla innych, pewien sposób działania i decydowania, bycia sobą.

Piękno bez granic. Od Marii Walewskiej do Sisleya, Hubert d'Ornano, wydawnictwo Editions Spotkania, 2015
Wybór fragmentów: Editions SpotkaniaDziękujemy za przesłanie błędu