Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
17/02/2019 - 10:35

Dobra książka: Andrzej Stasiuk, "Wschód" (7)

Niezwykły zapis podróży na Wschód – podróży we wspomnienia, do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu, i podróży tam, skąd wyszły oddziały Czyngis-chana.

Zabajkalsk wyglądał jak zrujnowany. Wszystko było szare i zakurzone. Sprawiał wrażenie, jakby wybudowano go już zniszczony i znękany. (…). My poszliśmy szukać hotelu. Był tylko jeden w mieście, nazywał się Rossija i należał do kolei.
Nikt obcy nie przyjeżdżał do Zabajkalska. Nasze twarze, buty i plecaki budziły powszechną ciekawość. (…). Kobieta w recepcji wzięła nasze paszporty i przez godzinę naradzała się z koleżankami w hotelowym kantorku. W końcu okazało się, że możemy zostać, ale tylko na jedną noc i w dodatku nie wolno nam nikomu powiedzieć, gdzie się zatrzymaliśmy.

W hotelowym barze na śniadaniu spotkaliśmy Walerija. Jadł, popijał piwem i patrzył melancholijnie w nicość. Przyjechał tutaj z Pekinu i czekał aż jego wspólnik dojedzie autem z oddalonej o siedem tysięcy kilometrów Moskwy. Uśmiechał się zza okularów i twierdził, że to, co uprawiamy, jest „turystyką ekstremalną”. Potem dodał: „Tutaj są tylko śmieci, brud, piasek i wiatr”. (…).
Tak, nigdy nie chciałem pojechać do Moskwy. Zawsze chciałem pojechać na krańce imperium, gdzie przybyszowi trudniej zamydlić oczy.  (…).
Kierowca, którego wynajęliśmy, był niski, grubawy i wąsaty. Miał starego nissana terrano z kierownicą po prawej stronie.  (…).
Za równowartość stu euro mieliśmy przejechać około dwustu kilometrów, tu i ówdzie się zatrzymując. Kierowca był rozmowny i niczemu się nie dziwił. Zaraz za miastem zaczął się step. Zielone wzgórza ciągnęły się po horyzont. Żwirowa droga wspinała się na kolejne grzbiety i po drugiej stronie znowu otwierała się trawiasta nieskończoność. To było piękne i nie miałbym nic przeciwko temu, by tak wyglądała wieczność. Jechaliśmy zobaczyć miejsce, w którym Rosja przetrzymywała swojego najważniejszego więźnia.

Andrzej Stasiuk, „Wschód”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec  2014

Wybór fragmentów: BP
Zapraszamy do kontaktu odnośnie doboru książek do prezentacji: [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)