Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
09/09/2020 - 14:05

Dla Starego Sącza to już dramat. Przez COVID-19 odwołano kolejny festiwal

To miała być wyjątkowa uczta kulturalna. W Starym Sączu po raz pierwszy w historii miał się odbyć Jesienny Festiwal Teatralny. Jednak z powodu zagrożenia związanego z epidemią COVID-19 impreza – 24 edycja JFT - została odwołana. To dla Starego Sącza prawdziwy dramat, bo z tego samego powodu odwołano już wcześniej Międzynarodowy Festiwal Pannonica...

Zobacz też: Prezydentowi Handzlowi chce się płakać. Co się takiego stało w Nowym Sączu?

Na wstępie kilka słów przypomnienia. Audyt przeprowadzony na początku tego roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu sprawił, że dotychczasowy dyrektor artystyczny Jesiennego Festiwalu Teatralnego Janusz Michalik zerwał współpracę z miastem. W konsekwencji nowosądecki samorząd postanowił tę imprezę zastąpić inną, czyli Nowosądecką Jesienią Teatralną.

Janusz Michalik równolegle zawarł porozumienie z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu i właśnie tu przeniósł organizowany dotychczas przez siebie festiwal pod dotychczasową nazwą. To miała być wyjątkowa okazja, by gród św. Kingi ugruntował swoją pozycję na kulturalnej mapie województwa i kraju.

Przygotowania – mimo ogłoszenia stanu epidemii COVID-19 szły do przodu. Jednak dziś organizatorzy złożyli broń i ogłosili, że impreza się jednak nie odbędzie.

Zobacz też: Stary Sącz i JFK – mariaż w atmosferze skandalu

Jak to uzasadniają? O ironio, ich argumenty nie różnią się dużo od tych, które podał prezydent Ludomir Handzel odwołując wspomnianą Nowosądecką Jesień Teatralną.

- Jednym z rozstrzygających czynników, które składają się na taką a nie inną decyzję, jest to, że ryzyka organizacyjne tegorocznej jesieni w sposób nadzwyczajny  kumulują się i powodują, że realizacja tak poważnego przedsięwzięcia, jakim jest Jesienny Festiwal Teatralny, staje się w tych warunkach praktycznie niemożliwa – piszą zgodnie Janusz Michalik i Wojciech Knapik.

- Wymownym przykładem jest, wprawdzie regularna, cotygodniowa, ale tak naprawdę nieprzewidywalna zmienność kwalifikacji miast i regionów do stref czerwonych, żółtych i zielonych. Obecne wskaźniki kwalifikują miasto Stary Sącz i powiat nowosądecki do strefy żółtej, a docelowo nawet do strefy zielonej, lecz wybuch nawet pojedynczych ognisk epidemii może szybko to zmienić. Zatem planowanie kolejnych spektakli i związanych z nimi prac organizacyjnych – nawet w obrębie dwóch tygodni festiwalowych – może zakończyć się fiaskiem w każdej chwili – podkreślają organizatorzy i zaznaczają, że wszystkie starania środowisk kulturalnych w Polsce o odmrożenie przedsięwzięć kulturalnych skończyły się fiaskiem.

Zobacz też: Pannonica odwołana przez COVID-19. Międzynarodowy festiwal się nie odbędzie

- Nie moglibyśmy więc spełnić z tego powodu postulatu, jakim było zwiększenie dostępności spektakli  i koncertów festiwalowych dla publiczności. Wręcz odwrotnie, obowiązująca zasada 50-procentowego zapełnienia widowni w pełnym rygorze sanitarnym (i to tylko w strefie zielonej), poważnie ogranicza tę dostępność, w tym również dla osób, które zakupiły już bilety w przedsprzedaży – czytamy w dalszej części oświadczenia.

Jest tu jednak miejsce na odrobinę optymizmu – Knapik i Michalik już zapraszają wszystkich na przyszłoroczną edycję festiwalu. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu