Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
10/01/2021 - 22:40

Decyzja Watykanu już jest, Matka Boska Łaskawa patronką Krynicy-Zdroju

W watykańskiej kongregacji do spraw Kultu Bożego i dyscypliny sakramentów, zakończyła się procedura ustanowienia Matki Boskiej Łaskawej patronką Krynicy-Zdroju.

W 2018 roku środowiska duchownych  wszystkich  krynickich parafii złożyły wniosek o ustanowienie Matki Bożej Krynickich Zdrojów patronką miasta, który poparli radni.  Następnie została wszczęta procedura, leżąca w gestii najwyższych władz Kościoła.   

-Ten rok, myślę będzie wyjątkowy, ponieważ mamy już decyzję Stolicy Apostolskie, że Matka Boża Krynickich Zdrojów została patronką naszego miasta, uroczystości dopiero się odbędą. Chciałem zaprosić na nie wszystkich, także tych pozostających daleko poza granicami Krynicy. -mówi ks. Andrzej Liszka, proboszcz parafii zdrojowej

-Chciałbym życzyć wszystkim, aby ten rozpoczęty dopiero rok był błogosławiony, obfitujący we wszelkie dobre. Obfitujący w szczęście.

Figurkę Matki Bożej Łaskawej na stoku Góry Parkowej ufundowała hrabina Seweryna Badeni. Postument naszkicował  Artur Grottger, zachwycony leśnym gąszczem i pobliskim źródełkiem.

Figurka  stanęła w miejscu, w którym uboga pasterka modliła się o uleczenie młodzieńca. Cudowne źródełko, które wytrysło u jej stóp stało się celem pielgrzymek chorych. Wkrótce wokół niego powstało Leśne Sanktuarium.

W 1884 roku figurkę otoczono murkiem i żelazną balustradą. Podczas II wojny światowej huragan połamał olbrzymie drzewa rosnące wokół, bez naruszenia jej statuy. Nieco później sanktuarium, które poszerzono otrzymało nowe podmurowanie i ogrodzenie z granitu. (MK ) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu