Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
22/06/2019 - 23:55

Czym jest krynickie złoto? O tym jest premierowy musical

Ponad stu artystów, mieszkańców krynickiego uzdrowiska wystąpiło w barwnym musicalu „Złoto Krynicy”, którego premiera odbyła się (22 czerwca) na scenie Pijalni Głównej. Sala pękała w szwach. A czym jest to krynickie złoto?

Musical jest opowieścią o dwóch chłopcach, którzy z GPS-em w ręku, w okolicy Krynicy poszukują skarbu, jakim jest złoto. Nie udaje się im go odnaleźć w takiej postaci. Bo złotem, które posiada uzdrowisko są góry, przyroda, zachwycające krajobrazy, wody mineralne.

W musicalu przewijają się postacie związane z Krynicą i regionem, w tym malarz –samouk Nikifor i zbójnik Sawka, który „łupił równo kogo popadło w Beskidzie Niskim i Sądeckim przez prawie dziesięć lat”.

22 grudnia 1657 roku sąd w Muszynie skazał Sawkę na śmierć przez wbicie na pal, karę najokrutniejszą z możliwych. I tak, w strasznych męczarniach, hetman zbójnicki zszedł z tego świata.

Podobno, można go spotkać na przełęczach, w opustoszałych dolinach, na koniu, owianego wieczorną, jesienną mgłą.

W musicalu nie zabrakło łemkowskiego wątku, muzyki, pieśni i wierszy. Łemkowie mieszkali w Beskidzie Niskim i Sądeckim. Na skutek przesiedleń wielu z nich deportowano na Ukrainę, a w ramach akcji "Wisła", w 1947 roku przesiedlono ich na obszar północnej i zachodniej Polski. Wiele wsi wymarło...

W musicali, który zintegrował mieszkańców Miasta i Gminy Krynica w różnym wieku, wystąpili : formacje taneczne Funky Dolls i Butterfly Crew, a także Ekstremalna Grupa Teatralna Mariusza Kłapacza, Grupa Artura Kobosa, Grupa Wokalna Seniorzy Kryniccy oraz soliści. Reżyseria: Michał Kajdy

Na wydarzenie zaprosił organizator: Uzdrowisko Krynica – Żegiestów S.A

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020