Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
07/01/2020 - 22:30

Rok dwudziestu rocznic i dużo, dużo więcej

W dobrych sklepach i kioskach czeka na Was styczniowy, odświeżony miesięcznik "Sądeczanin" - najlepszy na początek nowego roku. O czym piszemy, kto publikuje swe materiały? Zerknijcie:

Mamy nowy rok, horyzont krótszy, lepiej już widać, czy spełnią się nasze noworoczne życzenia. Stuprocentowej pewności nikt jednak jeszcze nie ma. Na 90 procent tylko wtedy, jeśli życzyliśmy sobie, żeby za rok być o rok starsi. Młodsi mogą się śmiać, dla starszych to i tak wiele; zwłaszcza dla tych, co dostali rachunek za śmieci, termin wizyty u kardiologa mają za pięć lat, a w telewizji co tydzień trochę widzą i jako-tako słyszą, co wyrabia i wygaduje Putin.

Choć to nowy rok, niestety, wciąż trudno prognozować, bo prognozy dobrze opierać na faktach, tymczasem w zalewającym nas morzu newsów informacje rzetelne, zweryfikowane, rzadkie są jak wolne miejsce parkingowe przy Kościuszki. Dlatego tak cenne są zaufane źródła, choćby w wymiarze lokalnym.

Widząc ogromny wzrost oglądalności z ubiegłych dwunastu miesięcy, mogę mieć nadzieję, że i w roku 2020 takim właśnie źródłem będzie dla Państwa serwis sądeczanin.info, miesięcznik „Sądeczanin” i kwartalnik „Sądeczanin HISTORIA”. Nadal będziemy się zajmować tym, co dla nas - mieszkańców Sądecczyzny bliskie i na co dzień najważniejsze, pilnować interesów wyborcy, patrzeć w przyszłość, mając świadomość jak ważne są doświadczenia przeszłości.

Także w nowym roku liczę na współpracę z Państwa strony - chcę by serwis internetowy i miesięcznik w jak największym stopniu służyły pokazywaniu Waszych pomysłów, inicjatyw i poglądów. Chętnie przeczytam i odpowiem na każdy e-mail - Jakub Marcin Bulzak mój adres łatwo zapamiętać.

A co przygotowaliśmy w noworocznym wydaniu miesięcznika? Zauważyli Państwo pewnie zmiany na okładce - dzięki nim stała się bardziej przejrzysta. W środku zaś zaczynamy od przypomnienia jak wiele rocznic przed nami. Jakub Marcin Bulzak wymienia ich dwadzieścia kilka. Iga Michalec zebrała zaś opinie na temat karty nowosądeczanina – rozwiązania zapowiedzianego i zrealizowanego przez prezydenta Nowego Sącza.

Ten numer miesięcznika „Sądeczanin” to tradycyjnie także kultura. Piszą u nas znakomici autorzy, profesor Wojciech Kudyba przypomina klub literacki „Sądecczyzna”, Witold Kaliński wspomina jak poznał Olgę Tokarczuk, a profesor Bolesław Faron przedstawia twórczość kolejnego sądeckiego poety - Krzysztofa Słabego. Służymy też relacją dla tych, którym nie dane było uczestniczyć w spotkaniu z Antonim Krohem z okazji wydania jego najnowszej książki – „Powrót na Sądecczyznę”.

Nauka to - jak zawsze - błyskotliwy tekst dr Grzegorza Malinowskiego z cyklu "Jak nie być frajerem", czyli ekonomia niepewności. W styczniu zaczynamy również cykl publikacji pracowników naukowych sądeckiej PWSZ. Na naszych łamach jako pierwszą gościmy dr Katarzynę Peter-Bombik.

Nie brak w styczniowym „Sądeczaninie” i spraw gospodarki. Dr Łukasz Połomski w kolejnym odcinku cyklu przybliża nam najwybitniejsze postaci z okresu "Stu lat sądeckiej przedsiębiorczości". Jagienka Michalik i Ewa Stachura opisują jak trudno gminom dogadać się i skonstruować spójny system połączeń autobusowych. Efekty odczuwamy każdego dnia, zwłaszcza ci, którzy mieszkają z dala od tras, na których firmom transportowym opłaca się utrzymywać połączenia. Albo mieszkają w gminie, której wójt za nic ma ciążący na nim obowiązek zorganizowania zbiorowego transportu...

No, ale nie ma co narzekać. Nie wierzycie Państwo? To przypomnijcie sobie jak marnie zaczynał się rok 1990... Kto nie pamięta, może przeczytać jak to wtedy było, dzięki materiałowi Sylwestra Rękasa ze strony 74. Jeśli tamto przeżyliśmy, zawsze damy sobie radę! ([email protected])

Spis treści miesięcznika "Sądeczanin" na styczeń 20120Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)