Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
21/05/2021 - 21:25

Czarny Potok: mury nowego kościoła pną się w górę

W Czarnym Potoku (gmina Łącko) trwa budowa nowego kościoła, który powstaje obok zabytkowej świątyni pw. św. Marcina. W ten sposób powstanie jedno sanktuarium ku czci Matki Bożej Bolesnej, z dwoma kościołami.

Plac pod budowę nowego kościoła poświęcił biskup Andrzej Jeż 15 września 2017 roku, w dniu odpustu ku czci Matki Bożej Bolesnej. Miejscowość obchodziła wówczas swoje 700-lecie. Kościół powstaje obok siedemnastowiecznego, drewnianego kościoła pw. św. Marcina, od ponad 350 lat będącego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Po wybudowaniu nowej świątyni będzie więc jedno sanktuarium z dwoma kościołami.

Komisja Sztuki Sakralnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zarekomendowała, a biskup ordynariusz dokonał wyboru projektu nowego kościoła. Do dalszych prac wybrano ten, wskazany przez większość wiernych, do którego wprowadzono drobne poprawki, uwzględniające uwagi kurii i poprawiające wygląd oraz rozwiązania przestrzenne budowy. 

- Budowa nowej świątyni to wspólne dobro, budujemy dom modlitwy, w którym będziemy spotykać się z Panem, kształtować nasze życie wiary, Sanktuarium, które ma być wotum wdzięczności Matce Bożej Bolesnej za niezliczone łaski otrzymywane w tym szczególnym miejscu.-czytamy na stronie parafii, która zasięgiem obejmuje cztery wioski, administracyjnie znajdujące się na terenie trzech gmin (Łącko, Podegrodzie i Łukowica), i dwóch powiatów: nowosądeckiego i limanowskiego.

Obok drewnianego kościoła pw. św. Marcina znajduje się najstarsza w Polsce lipa szerokolistna, której wiek szacowany jest na 500 do 600 lat. W pustej części pnia nakrytej gontowym daszkiem, znajduje się kapliczka z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem, otaczana szczególną czcią wiernych.

Około 400 m od kościoła św. Marcina, wypływa cudowne źródełko, obudowane w 1904 roku, nad nim wzniesiono kapliczkę Matki Boskiej Niepokalanej. (MK) fot. aut. 







Dziękujemy za przesłanie błędu