Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
10/10/2020 - 14:00

Czarni Górale wyróżniali się oryginalnymi strojami na krynickiej scenie [WIDEO]

Pieśni o tęsknej nucie, śpiewane przy pasaniu bydła i owiec, pieśni rytmiczne do tańca czy żartobliwe przyśpiewki do biesiady – tak brzmi repertuar Czarnych Górali nadpopradzkich. Śpiewy i tańce zespołu Dolina Popradu zostaną wam na długo w pamięci.

Zespół Regionalny Dolina Popradu powstał w 1965 roku w Piwnicznej. Założyli go nauczycieli: Eugeniusz Lebdowicz, Mieczysław Łomnicki i Edward Grucela (długoletni kierownik zespołu). Dolina Popradu prezentuje folklor górali nadpopradzkich regionu rytersko-piwniczańskiego, tzw. Czarnych Górali (od przewagi czarnego koloru sukna w ubiorach męskich). Na repertuar zespołu składają się: pieśni o nucie tęsknej, śpiewane przy pasaniu bydła czy owiec, ale bywają też pieśni rytmiczne do tańca, żartobliwe przyśpiewki śpiewane w karczmie czy na weselu.

Członkowie zespołu Dolina Poprady nie tylko pięknie śpiewają, ale również tańczą: grupowo (np. Do koła – paw, Hanok, Polka bez stołek, Madziar, Obyrtany) oraz w parach (Zamiatany, Śtajerek, Polka na ławie). Zespół działa pod egidą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej-Zdroju, a wsparcia udziela mu Stowarzyszenie Górali Nadpopradzkich. Grupa realizuje liczne projekty kulturalne, edukacyjne i promujące rodzimy region.

Zespół Dolina Popradu, fot. Sądeczanin

Występowali na Słowacji, Czechach, Węgrzech, w Anglii, Niemczech, Francji Finlandii, Bułgarii, Gruzji oraz na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Dzięki swojej pasji zdobyli wyróżnienia m.in. na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu (Złote Serce żywieckie) oraz Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem – tam dwa razy zdobyli Złotą Ciupagę, najwyższe odznaczenie jakim może poszczycić się autentyczny góralski zespół regionalny. W 1999 roku otrzymali również nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

Zobacz również: Krynica: zespoły lachowskie i góralskie nagrodzone. Prezentowały wysoki poziom

Od 2009 do 2017 roku zespołem przewodził Dariusz Rzeźnik, pod którego kierownictwem zespół mocno się rozwinął. Dzięki nowym programom artystycznym autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak udało im się wygrać prestiżowe nagrody. W tym roku Dolina Popradu świętuje swoje 55 urodziny.

Zobaczcie jak prezentowali się na Festiwalu Lachów i Górali w Krynicy-Zdroju. Na krynickim deptaku wyróżniono ich za śpiew i zróżnicowane stroje. (PS)

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury







Dziękujemy za przesłanie błędu