Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
02/03/2013 - 14:50

Co z tego patronatu wynika? Rozmowa z prorektorem Reichelem

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa objęła patronatem naukowym starosądeckie LO. Rozmowa z prorektorem ds. nauki, rozwoju i współpracy doc. dr. Markiem Reichelem.
26 lutego w rektoracie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu miało miejsce podpisanie umowy o objęcie patronatem Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie ze Starego Sącza przez tę uczelnię. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele obu ośrodków, m.in. dyrektor LO w Starym Sączu: Krzysztof Szewczyk oraz prorektor Marek Reichel. Przed podpisaniem umowy zaprezentowano możliwości oraz oferty dla uczniów i studentów tej uczelni. Po podpisaniu umowy dr Marek Reichel udzielił odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Ciekawi nas, skąd wziął się pomysł na objęcie patronatem LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu przez Państwa uczelnię?
Pomysł powstał na wspólnym spotkaniu z panem dyrektorem ze względu na to, że wasza szkoła jest zainteresowana prowadzeniem klas sportowych i klas związanych z ratownictwem medycznym, a my takie kierunki kształcenia również oferujemy. Chcielibyśmy, aby osoby, które do nas przychodzą były już w pewien sposób ukierunkowane i łatwiej potrafiły realizować program kształcenia, który narzuca uczelnia wyższa.

Jak będzie wyglądała współpraca uczelni z naszym LO?
Mam nadzieję, że będzie przebiegała na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim z zaangażowaniem dwóch instytutów m.in. Instytutu Kultury Fizycznej oraz Instytutu Zdrowia. Ta współpraca polegać ma głównie na tym, że będziecie mogli nas odwiedzać i realizować pewne przedmioty kształcenia razem ze studentami. Oferujemy także wyjazdy naszych wykładowców do waszej szkoły. Na uczelni działa także kilkanaście różnych Kół Naukowych np. Marketingu, Promocji Zdrowia oraz dwa koła w Instytucie Kultury Fizycznej, w działalności, których również będziecie mogli uczestniczyć.

Brzmi to bardzo ciekawie, a jakie korzyści z projektu będzie czerpać uczelnia oraz jej studenci?
Dla nas korzyścią jest to, że otwieramy się na otoczenie, a także promowanie uczelni oraz zmniejszanie dystansu pomiędzy sposobami nauczania w liceum, a tymi, jakie obowiązują na uczelni. Te zajęcia pozwolą wam łatwiej wstąpić w szeregi studentów.

Znane są już pierwsze plany na ten rok szkolny i akademicki w związku z projektem?
Tak, dziś na spotkaniu przedyskutowaliśmy ich część i pierwsza oferta związana jest z kołem dziennikarskim. Wkrótce odbędą się zajęcia z emisji głosu. Natomiast, jeżeli chodzi o dalsze plany współpracy, to na początku każdego roku szkolnego i akademickiego z dyrektorami tych instytutów zostaną wypracowane pewne szczegółowe plany współpracy. Do szkół partnerskich, których jest w tej chwili 15, będą trafiały nasze wydawnictwa, żeby Państwo mogli zapoznawać się z zainteresowaniami naukowymi naszych pracowników.

Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów w podjętych przedsięwzięciach.

Rozmawiały: Magdalena Myjak oraz Karolina Węglarz
uczennice klasy dziennikarskiej
LO im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym SączuDziękujemy za przesłanie błędu