Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
06/07/2020 - 15:25

Co z powrotem studentów na uczelnie? Premier mówi swoje, rektorzy swoje

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od września oraz października 2020 roku uczniowie i studenci będą mogli wrócić do nauki tradycyjnej. Jednak rektorzy krakowskich uczelni nie chcą rezygnować z formy zdalnej prowadzania zajęć. Większość obron dyplomowych jest obecnie realizowana online. Na co muszą przygotować się młodzi sądeczanie, którzy wybierają się na studia do Krakowa?
Plany krakowskich uczelni na nowy semestr

Zobacz również: Rozmowa z rektorem PWSZ.

Nowy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), profesor Jacek Popiel, zapowiedział na konferencji prasowej 30 czerwca, że w kolejnym semestrze zajęcia na uczelni wciąż będą odbywać się zdalnie. Rektor UJ zaznacza, że najważniejsze dla niego jest bezpieczeństwo młodych ludzi. Obawia się powrotu 35 tysięcy studentów na uczelni już za kilka miesięcy. Dlatego zdecydował, że wszystkie wykłady będą realizowane w formie zdalnej. Konwersatoria i ćwiczenia będą odbywać się zarówno zdalnie jak i tradycyjnie. Ma to zależeć od kierunku. Rektor będzie miał również na uwadze decyzje rządu w związku z obostrzeniami oraz sytuację epidemiologiczną w kraju.

- W tym momencie zdecydowana większość obron prac dyplomowych odbywa się zdalnie, jednak występowały pojedyncze przypadki, gdy obrona miała charakter stacjonarny z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych – informuje Adam Koprowski z biura prasowego UJ.

Obrony prac dyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK) również odbywają się na razie online. Jeśli sytuacja za dwa miesiące się ustabilizuje, być może studenci broniący się we wrześniu, pojawią się na uczelni. Władze UEKu również przygotowują się na nauczanie zdalne od października.

- Wyjątek będą stanowiły zajęcia, których realizacja w tej formie nie jest możliwa, jak na przykład laboratoria czy niektóre ćwiczenia – mówi zecznik prasowy UEKu, Paweł Kozakiewicz. Zwraca również uwagę, aby studenci czytali komunikaty umieszczane na oficjalnej stronie uczelni. Wszystkie zmiany będą zależały od rozwoju lub zatrzymania pandemii w kraju.

- Choć nowa sytuacja, w jakiej zostały postawione wszystkie uczelnie w Polsce, była dużym wyzwaniem, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie sprostał temu zadaniu – twierdzi rzecznik. Uniwersytet nie odnotował również większej liczby skarg czy zgłoszeń za zeszły semestr.

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) z kolei ma zamiar wprowadzić ograniczenia co do liczebności grup na zajęciach.

- Jeśli chodzi o wykłady, to planujmy w nowym roku akademickim wprowadzić rozwiązanie hybrydowe. Wszystkie zajęcia będą transmitowane przez internet w czasie rzeczywistym. Część studentów będzie mogła być fizycznie na wykładzie, a reszta będzie śledzić transmisję online – tłumaczy Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy AGH. Również w ćwiczeniach będzie brała udział mniejsza liczba osób.

Czytaj też: 7 edycja Run 4 a Smile

W poprzednim semestrze studenci mogli uczestniczyć w zajęciach online transmitowanych w czasie rzeczywistym lub korzystać z wielu innych narzędzi dydaktycznych, którymi dysponowała uczelnia. Obrony prac dyplomowych po zakończeniu nadzwyczajnego stanu funkcjonowania uczelni odbywają się w formie tradycyjnej.

Fot. Pixabay.







Dziękujemy za przesłanie błędu