Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
27/03/2020 - 06:00

Co z Pierwszą Komunią Świętą w tym roku? Kuria wyjaśnia

Czy w tym roku odbędzie się Pierwsza Komunia Święta? To pytanie zadają zarówno rodzice, jak i dzieci, które już za kilka tygodni miały po raz pierwszy przyjąć Ciało Chrystusa w Komunii Świętej. W odpowiedzi na liczne zapytania, tarnowska kuria diecezjalna wydała komunikat.


Cały świat walczy z pandemią koronawirusa. W Polsce zostały wprowadzone liczne ograniczenia, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Do 10 kwietnia zamknięte zostały wszystkie szkoły. Ograniczony został udział wiernych w codziennej mszy świętej. Odwołane zostały wszelkie spotkania formacyjne, które miały przygotować dzieci do pierwszej spowiedzi i komunii świętej. Niezależnie od tego, czy zostanie odwołany stan epidemii i przywrócona nauka w szkołach, uroczystości pierwszokomunijne w kwietniu na pewno nie odbędą się. 

Zobacz też Biskup tarnowski podjął kolejną decyzję. Drzwi kościołów jednak zostaną otwarte

Wciąż jeszcze nie wiadomo czy dzieci przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej w maju. Decyzja będzie uzależniona od tego czy w Polsce w dalszym ciągu będzie wprowadzony stan epidemii. Jeśli jednak koronawirus ustąpi, a dzieci wrócą do szkół, decyzja o organizowaniu uroczystości pierwszokomunijnych będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. 

- Decyzje rodziców o przystąpieniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzedzonej spowiedzią świętą powinny być w każdym przypadku dyktowane dobrem dzieci oraz powagą sakramentów świętych, stąd usilnie prosimy, aby nie warunkować udziału w uroczystościach innymi względami np. rezerwacją lokali - czytamy w komunikacie na stronie diecezji tarnowskiej.  

W związku z tymczasowym zawieszeniem w parafiach wszelkich spotkań formacyjnych oraz ograniczonym kontaktem z katechetami, duchowni apelują do rodziców, aby podjęli z dziećmi indywidualną katechezę domową. Jednocześnie zapewniają, że o dalszych decyzjach będą informować w miarę rozwoju sytuacji w Polsce. 

RG [email protected], Fot. ks. Marian Kostrzewa Dziękujemy za przesłanie błędu