Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
16/05/2020 - 09:45

Co z eventami w regionie? Festiwal Pannonica w Barcicach pod znakiem zapytania

Branża turystyczna, to także różnego typu wydarzenia, które nakręcają ruch turystyczny w regionie. Porozmawialiśmy z dyrektorem Festiwalu Pannonica, Wojciechem Knapikiem. Festiwal (zazwyczaj) odbywa się w Barcicach w ostatni weekend sierpnia.

Festiwal cieszy się sporym zainteresowaniem. Jak liczny był ten, ubiegłoroczny?
W zeszłym roku sprzedaliśmy na nasz festiwal 7500 karnetów. Przez wioskę festiwalową przewinęło się ponad 20000 osób przez trzy dni festiwalu.

Festiwal Pannonica w Barcicach

Termin tegorocznej edycji, wyznaczony jest na 27-29 sierpnia 2020 roku. Na pewno ciężko na ten moment przewidzieć pewne działania i wyznaczać daty jednak jakie są Wasze przypuszczenia odnośnie sierpniowej organizacji festiwalu?
- Naprawdę, trudno w tym momencie cokolwiek wyrokować. Jako branża kulturalna, eventowa, od 2 miesięcy tkwimy w niebycie i wciąż czekamy jeśli nie na przełom, to chociaż na poważniejsze sukcesy w zwalczaniu epidemii przez nasz kraj.

Korzystamy z przywileju, że jesteśmy jednym z ostatnich festiwali w letnim kalendarzu (Pannonica odbywa się w ostatni weekend wakacji) dlatego nie mamy presji, żeby już teraz podejmować wiążące decyzje. Jeszcze w kwietniu zakomunikowaliśmy naszej społeczności, że możemy z tym czekać nawet do 8 lipca. Do tego czasu może okazać się, że większość europejskich krajów pomału będzie zapominać już o pandemii i wracać do normalności.

Z drugiej strony nasz optymizm maleje, gdy analizujemy wskaźniki zachorowań, które w dalszym ciągu mamy w Polsce. Mam wrażenie, że energia rządzących w Polsce niekoniecznie pożytkowana jest na walkę z koronawirusem  Dla politycznych elit niezmiennie najważniejsze są wybory prezydenckie.

Festiwal Pannonica w Barcicach

Czy wchodzi w grę ewentualne przeniesienie festiwalu na inny termin? Czy w przypadku braku możliwości jego organizacji w tym roku, trzeba go będzie po prostu odwołać?
- Rozważamy przynajmniej kilka wariantów. Chyba najbardziej niestandardowa koncepcja to zorganizowanie tegorocznej Pannoniki w zaplanowanym terminie za granicą. Po drugiej stronie Popradu, ale już na Słowacji, jeśli tam obostrzenia zostaną zdjęte wcześniej niż w Polsce. Nie jest natomiast rozważane przełożenie festiwalu na termin późniejszy.

W normalnych warunkach sens organizowania plenerowego festiwalu takiego jak nasz, w którym uczestnicy mieszkają na polu namiotowym w wiosce festiwalowej kończy się około 10 września. W tym czasie w polskich Karpatach pojawiają się już jesienne przymrozki. W ostateczności jeśli nie będzie szans na odpowiedzialne i bezpieczne zorganizowanie imprezy masowej jaką jest nasz festiwal w tym roku, wówczas przełożymy 8 edycję Festiwalu Pannonica na 2021 rok, czyli zrobimy to samo, co większość liczących się europejskich festiwali

Zobacz też: więcej zdjęć z Festiwalu Pannonica


Czy ominęły Was cięcia etatów?
- Centrum Kultury im. Ady Sari w Starym Sączu jako instytucja utrzymuje stan swojego etatowego zatrudnienia w stosunku do sytuacji sprzed epidemii. Co więcej, w tym trudnym dla wszystkich czasie  zaproponowaliśmy swoim stałym współpracownikom z którymi wiążą nas umowy cywilnoprawne np. umowy zlecenia, specjalne rozwiązanie, dzięki któremu w czasie kiedy nie odbywają się zajęcia artystyczne wypłacamy specjalne świadczenia postojowe w wysokości 50 proc. wypłacane z naszych własnych środków.
 

Festiwal Pannonica w Barcicach

Obecny czas pandemii, wywołany wirusem z Chin, stał się dla Was przymusowymi wakacjami, a może jednak tych zadań trochę się pojawiło?
Nie oszukujmy się, sytuacja nie jest normalna. Działalność instytucji kultury, takich jak nasza, odgórnie została zawieszona. Więc działamy trochę na "pół gwizdka". Oprócz pracy (zdalnej) nad organizacją innych imprez, które ciągle planujemy zorganizować w tym roku, a nie są imprezami masowymi (mam na myśli tutaj Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej i Jesienny Festiwal Teatralny).

Korzystając z wyłączenia z użytkowania starosądeckiego Sokoła, prowadzimy w tym obiekcie różne prace remontowe, uzupełniamy wyposażenie i przebudowujemy swoje zasoby internetowe.
W najbliższym czasie zakończymy też prace nad aktualizacją przewodnika turystycznego po Starym Sączu pt. "Stary Sącz miasteczko z klimatem" który ukaże się pod koniec czerwca.
Nie zapominajmy też, że cały czas postępuje budowa nowoczesnej siedziby naszego centrum  kultury z galerią sztuki współczesnej i inkubatorem kreatywnym w Rynku w Starym Sączu z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej.

Obecnie wiele działań przeniesionych jest do Internetu. Również tych na szczeblu eventowym. Czy u Was też powstały jakieś pomysły chwilowego przeniesienia się do strefy online?
- Jeśli chodzi o festiwal Pannonica przenoszenie go do Internetu byłoby zaproponowaniem co najwyżej słabego ersatzu. Ten festiwal jest czymś zdecydowanie więcej niż tylko ciągiem kilkunastu zagranych na scenie koncertów. To kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących, niepodrabialne miejsce nad szemrzącym Popradem w otoczeniu lasów i gór i unikalny klimat. To przede wszystkim miejsce spotkań kolorowych i uśmiechniętych ludzi. Intensywne emocje, przyjaźnie, smaki, zapachy. Tego wszystkiego po prostu nie da przenieść się do Internetu.

Festiwal Pannonica w Barcicach


Michalina Poręba, przy udziale Wojciecha Knapika, Dyrektora Festiwalu Pannonica

Zdjęcia: Festiwal Pannonica w BarcicachDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe