Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
04/03/2024 - 15:30

Co się stało w budkami na książki w Nowym Sączu? Cieszyły się popularnością

Nowosądeczanie przyzwyczaili się do nich. Wiedzieli, że zawsze mogą tam zostawić książki, które już przeczytali i, które chcieli przekazać komuś, kto będzie chciał z nich skorzystać. Budki bookcrossingowe zniknęły jesienią ubiegłego roku z pejzażu Nowego Sącza. Co się stało?

Budek na książki nie ma - wielka szkoda

- Jestem miłośniczką książek, czytam je namiętnie i wielokrotnie przynosiłam do budki na plantach miejskich jakieś egzemplarze, które przeczytałam, a nie chciałam zatrzymać. Czasami brałam stamtąd inną książkę, która mnie zainteresowała do domu. Teraz nie ma ani jednej budki na książki. Wielka szkoda. Co się z nimi stało? – pyta pani Anna, czytelniczka „Sądeczanina”.

Czytaj także: Nie ma już starego biurowca przy Alejach Wolności w Nowym Sączu. Zastąpi go taka budowla [WIZUALIZACJA]

Przypomnijmy, że budki bookcrossingowe stały w kilku punktach miasta. Między innymi na plantach miejskich (stały dwie). Kolejna na tzw. „Kocich plantach” i jeszcze jedna w parku przy ul. Nadbrzeżnej.

Książkowe domki zainstalowała już jakiś czas temu Sądecka Biblioteka Publiczna. Cieszyły się one ogromną popularnością wśród sądeczan. Mieszkańcy chętnie z nich korzystali. Każdy kto chciał mógł za darmo zabrać z takiej budki książkę, przeczytać, a także zostawić dla innych czytelników taką książkę, którą nie chciał zatrzymać.

Dlaczego książkowe budki zniknęły z pejzażu miasta?

Czytaj także: Co się działo przy Zajeździe Sądeckim? Sądeczanie przecierali oczy ze zdumienia [ZDJĘCIA]

Okazało się, że wymagały naprawy i konserwacji. Budki są drewniane. Kiedy je zdemontowano w najgorszym stanie była ta stojąca w parku przy ul. Nadbrzeżnej. Cała była pomalowana i popisana.

Kiedy wrócą?

- Domki biblioteki plenerowej poddane zostały konserwacji i renowacji – powiedział „Sądeczaninowi” Marek Rylewicz, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego w Nowym Sączu. - Zostaną zamontowane w dotychczasowych lokalizacjach do końca kwietnia.

Sądecka Biblioteka Publiczna nie przewiduje na razie montażu dodatkowych książkowych budek w innych punktach Nowego Sącza.

Czytaj także: Ta groźna choroba nadal sieje postrach. Dzięki temu urządzeniu można ją szybciej diagnozować

([email protected], fot. PB.), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu