Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/06/2022 - 19:05

Co się działo w sądeckiej PWSZ. To było prawdziwe oblężenie uczelni [ZDJĘCIA]

Takiego oblężenia Kampusu dydaktyczno-sportowego organizatorzy się nie spodziewali… Zainteresowanie Festiwalem nauki i propozycjami wszystkich Instytutów PWSZ było ogromne. Zróżnicowana oferta spotkań z nauką adresowana była do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich

Pracownicy naukowo – dydaktyczni i studenci Instytutów Uczelni prezentowali to, co dla nich jest najbardziej charakterystyczne, co mają najlepszego, najciekawszego i czym mogą zainteresować młodych widzów, a tym samym zachęcić do pogłębiania wiedzy.Studenci – przewodnicy prowadzący grupy do sal, gdzie obywały się kolejne prezentacje, mieli pełne ręce roboty.

Jak zwykle, szczególnie oblegane było stanowisko Policjantów Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, gdzie dostępny był radiowóz i potężne motocykle, a także warsztat kryminalistyczny.

Instytut Ekonomiczny proponował szereg gier i zabaw logicznych. Najmłodsi uczestnicy Festiwalu malowali banknoty i liczyli grosiki, starsi szukali w labiryncie drogi do banku, jeszcze starsi układali magiczne tangramy i próbowali swoich sił w rozwiązywaniu krzyżówek z ekonomicznymi hasłami.

Pracownicy i studenci Instytutu Języków Obcych proponowali gry i zabawy językowe z językami: angielskim i francuskim. Opowiadali bajki, ćwiczyli wymowę, sprawdzali się quizach. Dodatkowo można było wypróbować bezprzewodowy system Tour Guide, używany zazwyczaj przez profesjonalnych przewodników.

Konkurs matematyczny, gra symulacyjna, prezentacja systemów pomiarowych oraz skanowania 3D, testy komputerowe ze znajomości przepisów ruchu drogowego – to oferta dla uczestników Festiwalu od Instytutu Technicznego. Największym zainteresowaniem, zwłaszcza młodszych i najmłodszych gości PWSZ, cieszyła się prezentacja robotów, ich możliwości i zastosowanie.

Instytut Pedagogiczny proponował, na rozgrzewkę, tańce integracyjne, jak również zajęcia z technik twórczego myślenia, warsztaty poprawnego mówienia i recytowania, a także warsztaty plastyczne – malowanie portretów i wykonanie masek.

W Centrum Symulacji Medycznej przy Instytucie Zdrowia goście mogli poznać tajemnice ludzkiego ciała na fantomach, a także na wirtualnym stole anatomicznym. Studentki i studenci uchylali rąbka tajemnicy pracy pielęgniarek i pielęgniarzy. Fantom pacjenta pozwalał na spróbowanie swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy. Zainteresowanie budziła także karetka – erka. Dzieciaki mogły sprawdzić swój słuch i wzrok. Piramida zdrowego żywienia i warsztaty z dietetykami pozwoliły uświadomić wszystkim, jak ważne jest zdrowe odżywianie.

W hali sportowej Instytutu Kultury Fizycznej uczestnicy mogli wybierać między proponowanymi grami i zabawami ruchowymi. Był badminton, warsztaty samoobrony, turniej walk na soft kije, tory sprawnościowe i inne, a to wszystko przy wesołej muzyce. Nie zabrakło „pociągu”, który jechał z daleka…

Na najaktywniejszych uczestników quizów i zabaw czekały nagrody, a balonów z helem chyba nie brakło dla nikogo. Wiele radości sprawiła dzieciom i młodzieży niespodzianka od Firmy KORAL, czyli wyśmienite, darmowe lody.

Częścią Festiwalu nauki było 132. Konserwatorium naukowe a w jego ramach wykład pt. „Rozmowy prowansalskie – polscy malarze na południu Francji od 1909 roku do dziś”, który wygłosiła, zgłębiająca to zagadnienie, dr Marta Chrzanowska-Foltzer.

W Centrum Symulacji Medycznej kadra pedagogiczna i studenci oczekiwali honorowych krwiodawców, którzy chcieli się podzielić „kroplą życia” w akcji pod hasłem „Wampiriada” zorganizowanej przy współpracy z regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Oddział Terenowy w Nowym Sączu.

Z uczestnikami Festynu spotkał się rektor uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar oraz prorektor, dr Halina Potok. Goście PWSZ wychodzili z Kampusu zadowoleni i zapewne długo będą pamiętać swój udział w tegorocznym Festiwalu nauki. Zapraszamy ponownie za rok.

Festiwal nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu




Uczelnia przeżyła prawdziwe oblężenie






Dziękujemy za przesłanie błędu